Ściskanie w gardle

Po porodzie dopadła mnie depresja. Obecnie jestem w trakcie leczenia, biorę lek przeciwdepresyjny już 5 miesięcy w dawce leczniczej. Ustąpiły mi wszystkie objawy depresji, poprawił się sen, apetyt, humor, natomiast zostało mi uczucie ściskania w gardle. Moja pani doktor mówi, że to powinno mi już minąć. Zasugerowała chorobę reflektusową. Proszę o radę jak pozbyć się tego ściskania w gardle. Czy można jeszcze ewentualnie włączyć jakiś lek, gdyby okazało się, że nie mam tej choroby reflektusowej? Kaja
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jest prawdopodobne, że uczucie ściskania w gardle jest pozostałym, resztkowym objawem depresji.
Taka sytuacja dotyczy wielu osób leczonych z powodu depresji - dość często, pomimo dużej poprawy pozostają pewne objawy (np. okresowo występujący niepokój czy dolegliwości somatyczne).
Pomocne mogą okazać się np. techniki relaksacyjne.
http://abcnerwica. pl/ tagi/ sposob-na-nerwy

Z pozdrowieniami

Witam serdecznie,

Mówi Pani o leczeniu - rozumiem, że brała Pani udział w spotkaniach z psychiatrą, a leczenie polegało na farmakoterapii (przyjmowaniu leków), natomiast nie brała Pani udziału w psychoterapii?
W przypadku farmakoterapii, praktycznie zawsze niezbędne jest łączenie jej z pomocą psychoterapeuty, ponieważ leki działają somatyczne, natomiast terapia ma na celu poprawę funkcjonowania psychicznego, przełamanie uciążliwych schematów, zmianę tendencji, zniwelowanie problemów (takie oddziaływanie jest długotrwałe i pozostawia pozytywne skutki nawet po zakończeniu przyjmowania leków).
Ucisk w gardle bardzo często pojawia się podczas zaburzeń emocjonalnych - nadmierne napięcie, które się przeżywa, powoduje takie uczucie (tak jakby nie można było wypowiedzieć słowa, przełknąć śliny), to wszystko jest związane ze stresem.
Mimo wykrycia choroby refluksowej, zalecałabym podjęcie psychoterapii. Choroby układu pokarmowego bardzo często związane są z silnymi nerwami przeżywanymi na co dzień, więc występowanie refluksu wcale nie wyklucza problemów natury psychologicznej.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA