Sedacja podtlenkiem azotu

Witam,za Państwa doradą wykorzystałam w leczeniu próchnicy mojego 5-letniego syna sedację podlenkiem azotu.Poprzednie próby leczenia kończyły się histerią, ponieważ syn zraził się do igły. Podczas sedacji ukłucie również odbyło się z krzykiem ale szybko się uspokoił w czasie opowiadania bajki :) usunięta została 1 i 2 nad którymi były ropne przetoki.Umówiłam nas na następną wizytę,tym razem ma być borowana piątka.Boję się że syn nie da rady.Rozważam znieczulenie ogólne.Czy próbować sedacji dalej

Lek. Marta Gryszkiewicz

Narkoza, czyli znieczulenie ogólne jest formą znieczulenia bardzo obciążającą organizm i powinna być stosowana tylko i wyłącznie w przypadkach absolutnej konieczności. (trzeba pamiętać, że narkoza może powodować wiele działań niepożądanych - dyskomfort w gardle, nudności, wymioty, złe samopoczucie, ból głowy, itd.).
Do zabiegu w znieczuleniu ogólnym niezbędna jest konsultacja anestezjologiczna. Powinny zostać wykonane badania krwi - morfologia i koagulogram (również trzeba użyć igły), co pozwoli ocenić stan ogólny i krzepliwość krwi pacjenta. Niestety nie we wszystkich klinikach stomatologicznych stosujących znieczulenia ogólne wymagane są w/w badania, pomimo absolutnych wskazań do ich wykonania. Jest to nieprofesjonalne i może skutkować powikłaniami w czasie znieczulenia, wynikających z niepełnej informacji o pacjencie przed zabiegiem.

Sedacja podtlenkiem azotu jest najlepszym rozwiązaniem dla Pani syna. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci oraz dla pacjentów cierpiących na dentofobię. Udało się usunąć dwa zęby więc nie powinno być problemu z leczeniem pozostałych. Proponuję jednak aby leczyć zęby po jednym na wizycie, ponieważ leczenie trwa trochę dłużej od usuwania i dziecko mimo podtlenku może zacząć się niepokoić na fotelu. Na pewno wszystko zakończy się sukcesem i syn będzie miał wyleczone wszystkie ząbki.

Witam,zdecydowanie odradzam znieczulenie ogolne,niesie ono za soba zbyt wiele mozliwych powiklan i powinno byc uzywane do zabiegow przy ktorych nie jest mozliwa inna forma znieczulenia!takim zabiegiem na pewno nie jest opracowanie próchnicy nawet u dziecka!!!!!!!!!!!

Znieczulenie ogólne to dość inwazyjny rodzaj znieczulenia, który w przypadku tego typu zabiegów wykonywany jest jedynie w naprawdę trudnych przypadkach, np. przy pacjentach z chorobami neurologicznymi. Proszę przemyśleć inne dostępne rozwiązania. Sedacja podtlenkiem azotu jest dobrym wyborem, wprowadza pacjenta w stan relaksu, może on sobie nawet uciąć sobie drzemkę. Alternatywą jest również komputerowe znieczulenie, gdzie najpierw niewielkiej ilości igłę, wyglądającą jak długopis, stomatolog przykłada do dziąsła – już wtedy tkanka jest znieczulona – i dopiero delikatnie wkłuwa się nią w dziąsło. Taka technika znieczulenia jest całkowicie łagodna, bezbolesna, nie powoduje opuchnięcia tkanek i twarzy, dlatego też jest szczególnie często wybierana do znieczulania dzieci.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl