Seks bez zabezpieczenia a bezpłodność

Witam. Uprawiam seks już ponad od roku bez żadnego zabezpieczenia. Staram się nie kończyć w niej ale czasem w przypływie emocji nie udaje się to. Według wszystkiego powinna być już w ciąży, a nie jest. Obawiamy się że któreś z nas może być bezpłodne. Bardziej ja ponieważ kilka lat temu podczas jazdy na nartach tak nieszczęśliwie się stało że uderzyłem słupkiem od ogrodzenia miedzy nogi i miałem potem problemy z tym. Wszystko po jakimś czasie wróciło do normy ale jednak obawiam się że jestem przez to bezpłodny. Gdzie mógłbym się ewentualnie udać żeby to sprawdzić? I czy jest szansa że jestem bezpłodny?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wśród męskich przyczyn bezpłodności jest wiele chorób, jednakże aby stwierdzić taką przyczynę bezpłodności wskazane jest dokładne badanie obojga partnerów.
U partnerki konieczne jest badanie ginekologiczne oraz badanie USG dopochwowe. Ważne jest także oznaczenie odpowiednich hormonów w odpowiednich fazach cyklu.

U mężczyzny rutynowym badaniem jest podstawowe badanie nasienia.
Dostarcza ono bardzo wiele cennych informacji dotyczących m.in. ilości plemników, ruchomości, pH nasienia oraz ewentualnego stanu zapalnego narządów płciowych.
Przed zgłoszeniem się na takie badanie ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie przygotowanie się.

Abstynencja płciowa powinna wynosić od 2 do 7 dni (optymalna 3-4 dni,jednak nie dłuższa niż 7dni ). Abstynencja alkoholowa od 2 do 7 dni (min. 2 dni ). Branie antybiotyku ma wpływ na wynik badania nasienia. Pacjent powinien odczekać min. 2 tygodnie od ostatniej dawki.

Wyniki należy konsultować z andrologiem lub ewentualnie z ginekologiem zajmującym się planowaniem rodziny lub bezpłodnością męską.