Seks po usunięciu macicy i jajników – czy jest możliwy?

W wieku 45 lat (sierpień 2008) zdecydowałam się na usunięcie macicy, razem z szyjką macicy, ze względu na bardzo obfite i długie miesiączki. Powodem były mięśniaki. Po roku czasu (listopad2009) okazało się, że są guzy na jajnikach - usunięto obydwa. Odeszłam od męża. Mam przyjaciela, bardzo się kochamy. Jak myślami sięgam wstecz, to się zastanawiam, czy kiedykolwiek miałam orgazm. Mam problemy w czasie odbywania stosunków płciowych, nie mam orgazmu. Bardzo Was proszę o pomoc. O jakąkolwiek poradę. Pozdrawiam - Iwona

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Przyczyny braku orgazmu bywają bardzo różne. Często problem ten wynika z nieumiejętności pełnego zrelaksowania się bądź zbyt krótkiej, „pobieżnej” gry wstępnej. Być może Pani mąż nie dbał wystarczająco o przygotowanie do penetracji podczas zbliżeń?
Anorgazmia u kobiet to często występujące zaburzenie. Czasem przyczyna tkwi głęboko w psychice, wynika z określonego sposobu wychowania, niewystarczającej czułości ze strony rodziców w dzieciństwie itp. czynników. W takich przypadkach konieczna może być wizyta u seksuologa i psychoterapia, choć nierzadko wystarczy odpowiednie podejście kochającego partnera.
Ponieważ usunięto Pani jajniki, jest Pani już po menopauzie. Wiąże się to z obniżonym poziomem estrogenów we krwi i co za tym idzie, z potencjalną suchością pochwy. To może dodatkowo utrudniać osiągnięcie satysfakcji ze współżycia i wymaga zastosowania lubrykatu lub miejscowego preparatu z estrogenami.
Oczywiście może Pani też zdecydować się na hormony przyjmowane ogólnoustrojowo, czyli HTZ, która również powinna zaradzić tego typu problemom. Natomiast sam fakt pozbawienia macicy i przydatków w sposób bezpośredni nie zmniejsza Pani „seksualnego potencjału”, może Pani współżyć bez ograniczeń.
Polecam też lekturę artykułu o seksie po menopauzie.
Pozdrawiam serdecznie!