Sen w śnie i trudności w wybudzeniu się - co robić?

Od pewnego czasu mam problemy ze snem, tzn. w trakcie snu, niezależnie czy śni mi się coś dobrego czy złego, zdaję sobie sprawę, że to sen i wtedy postanawiam się obudzić, zaczynam krzyczeć, rzucać się, błagać, żeby ktoś mi pomógł, czuję, że zaraz oszaleję. Ostatnio w moim śnie wyskoczyłam z okna. Trwa to jakiś czas, tak naprawdę nie wiem ile, ponieważ śpię i wtedy zaczynam się przebudzać, słyszę jakieś wydawane przez siebie dźwięki, serce wali jak oszalałe, jestem strasznie wystraszona i szczęśliwa, że się obudziłam.

Dwa razy po takim przebudzeniu weszłam w następny sen, w którym byłam reanimowana, po czym dopiero się obudziłam całkowicie zdezorientowana i oszołomiona. Proszę o jakiś komentarz, bardzo się boję, nie wiem czy to sen czy dzieje się coś niedobrego z moim organizmem.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

opisywany przez Panią problem należy zaliczyć do koszmarów sennych. Okresowe koszmary senne występują u większości ludzi. Sprzyja im stres, czasem - zażywane leki (np. na nadciśnienie) lub substancje psychoaktywne, niekorzystne warunki snu (nieodpowiednia dieta, hałas, zbyt wysoka temperatura). O ile to możliwe, należy wyeliminować te czynniki i zadbać o tzw. higienę snu.
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Dla koszmarów sennych typowe jest to, że ich treść dotyczy sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, a po przebudzeniu pamięta się ich treść. Przyspieszone bicie serca jest fizjologiczną, naturalną reakcją organizmu na treść snu. Mogą się również pojawić takie objawy jak: przyspieszony oddech, pocenie się. W trakcie koszmaru może dojść do raptownego wybudzenia, czemu przejściowo może towarzyszyć dezorientacja.

Jeśli koszmary pojawiają się sporadycznie - nie ma powodu do obaw i dodatkowej diagnostyki.

Przewlekłe, uporczywe koszmary senne warto skonsultować z psychiatrą, który zaproponuje diagnostykę i ewentualnie - leki pogłębiające sen.

Z pozdrowieniami