Senność i zmęczenie oraz brak energii przed maturą

Witam. Ostatnimi czasy jestem bardzo senny, zmęczony. Wkrótce mam mature i jakoś nie mogę znaleźć w sobie energii. W czym może być problem? Czy mam poprawić swoją dietę? Czy mam jakieś składniki bardziej uzupełnić?

By nasz mózg mógł wydajnie pracować potrzebuje "paliwa", a więc przede wszystkim dobrego odżywiania, odpowiedniej ilości snu oraz aktywności fizycznej. Warto na stałe wprowadzić do swojej diety nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, orzechy, ziarna), warzywa i owoce by uzupełnić dietę w niezbędne podczas nauki witaminy oraz antyoksydanty (szczególnie dobre dla mózgu są warzywa zielone), węglowodany złożone (np. pełnoziarniste pieczywo, otręby), a także wyrobić sobie nawyk częstego popijania wody (odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego mózgu). Należy zrezygnować z nadmiaru cukrów prostych (słodycze, napoje gazowane), gdyż po pierwszym "kopie" powodują one spadek poziomu cukru we krwi, zmęczenie i gorsze zapamiętywanie. Niezbyt dobrze na pamięć i koncentrację wpływają tłuszcze nasycone czyli mięso, masło czy sery. Niezwykle ważne są regularne ćwiczenia fizyczne, spacery, czy choćby wykonanie kilku przysiadów podczas przerwy w nauce. Warto również zadbać o odpowiedni relaks (np. trening relaksacyjny Jacobsona), gdyż często to napięcie i stres przeszkadzają nam w nauce. No i przede wszystkim dobry, odpowiednio długi sen, podczas, którego nasz mózg będzie miał czas na regeneracje. Pozdrawiam i życzę powodzenia na maturze!

Zmęczenie może być wywołane przez wiele czynników: problemy ze snem, stres, nadmierna ilość pracy fizycznej i/lub psychicznej, ciężkostrawna dieta, choroba aż do uciekania w senność w odpowiedzi na stres. Warto przeanalizować swój dzień pod kątem ilości snu (ok 6 godzin to optimum), jego jakości (częste wybudzanie/głęboki sen?), ilości pracy w ciągu dnia (więcej/mniej niż w ostatnich miesiącach), dieta (bogata w składniki odżywcze/słaba jakość posiłków lub zbyt obfite), kiedy senność pojawia się najczęściej i czy ostatnimi czasy dostrzegł Pan też inne niepokojące objawy towarzyszące zmęczeniu a mogące świadczyć o chorobie.
Zapraszam na stronę naszego ośrodka i życzę udanego egzaminu! www.ctzo.org