Senność po posiłkach oraz wyniki badania poziomu glukozy i cholesterolu

Czuję się ostatnio bardzo źle, dokucza mi przedewszystkim senność po posiłkach. Robiłam krzywą cukru i insuliny po obciązeniu glukozą glukoza: 0' 81 mg/dl 60' 77 120' 61 insulina: 0' 15 60' 40 120' 24 Pomimo diety niemalże wegetariańskiej (z mięs tylko chudy drób, chudy nabiał, nic smażonego, kasze, ziarna) cholesterol mam podwyższony 249 mg/dl. Czy to moze mieć jakiś związek (hipoglikemia poposiłkowa a podwyższony cholesterol) pomimo zdrowego odżywiania?

Dzień dobry,

W teście z oznaczeniem insuliny i glukozy ma Pani nieco obniżone stężenie glukozy po 2 h od obciążenia. Stężenie insuliny co prawda po 2 h spada poniżej 25, co jest wartością jeszcze prawidłową. Jakkolwiek wliczon współcznnik HOMA-IR ma Pani na poziomie 3, a QUICKI 0,24, co wskazuje na istnienie insulinoporności. Warto rozważć częstsze spożywanie, ale mniej obfitych posiłków. Jeśli jest Pani osobą otyłą lub ma Pani nadwagę, warto rozważyć leczenie metforminą, zmniejszającą insulinoporność taknkową. Cholesterol jest zdecydowanie za wysoki. Proszę oznaczyć sobie dokładny profil lipidowy, tj. LDL, HDL, Triglicerydy i cholesterol całkowity. Jeśli dieta i regularny wysiłek fizyczny nie pomogą warto rozważyć leczenie farmakologiczne.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz