Seplenienie po podcięciu wędzidełka języka

Witam. Proszę o pomoc. Mój 17-letni Syn miał wczoraj (za moją namową) wykonane podcięcie wędzidełka języka, było krótkie i cieniutkie. Namówiłam Go na ten zabieg wyłącznie ze względów higienicznych i żeby nie miał problemów z całowaniem :). Przez wiele lat od Małego, mówił bardzo wyraźnie, wymawiał bez problemu literę "r", dlatego też Logopedzi nie namawiali na to podcięcie. Mówili, że to Jego wybór. Ja się uparłam, by to zrobił i teraz sepleni, czy to się 'wycofa"? Czy zrobiłam Mu krzywdę? :(((

Witam

Nie rozumiem motywacji - jeśli mowa była poprawna znaczy to, że była zachowana ruchomość języka. Wędzidełka nie podcina się ze względów higienicznych, tylko przy problemach z mową.
Jeśli jednak podcięcie stało się faktem należy ćwiczyć język. Najlepiej robić to pod okiem logopedy, aby nie narobić jeszcze większych szkód.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Język musi przyzwyczaić się do "nowych warunków", które zapanowały w jamie ustnej. Wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak niepokoi się Pani, to warto odwiedzić logopedę, który zbada stan wędzidełka, ruchomość języka oraz posłucha wymowy. Jeśli trzeba, zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/