Sepsa po nieudanej operacji jelit

WITAM!! 2 lata temu przeszłam sepsę po nieudanej operacji jelit.wielokrotne operacje,płukanie jamy brzusznej,czasowa stomia.Obecnie wszystko jest ok..ale podczas badania usg na rutynowj kontroli u ginekologa wyszło,ze mam cysty na otrzewnej co to takiego i czy to sie leczy ,czy jest groźne .Bardzo proszę o wyjaśnienie.Dziekuję i pozdrawiam Ewa

W kontekście Pani przeszłości, opisanej powyżej, możliwe, że wytworzyły się tzw. pseudotorbiele w jamie brzusznej, czyli przestrzenie płynowe ograniczone przez narządy i ściany jamy brzusznej. Oficjalnie nie istnieje coś takiego jak cysty na otrzewnej. Cysta/torbiel to przestrzeń zawierająca płyn. Torbiel "klasycznie" może powstać w konkretnym narządzie, np, jajniku, nerce. Otrzewna nie jest takim narządem, jest błoną pokrywającą ściany i niektóre narządy jamy brzusznej. Po operacjach w jamie brzusznej, szczególnie licznych i ze stanem zapalnym mogą wytworzyć się ograniczone zbiorników płynowe, wynabłonkowane otrzewną. Jeżeli są to niewielkie pseudotorbiele, które nie powodują objawów, to nie podejmuje się ich leczenia, mając na uwadze ich genezę i nieszkodliwość. W przypadkach wątpliwych lub gdy występują dolegliwości opcją może być dodatkowe badanie obrazowe np. tomografia komputerowa, biopsja i odessanie płynu z następowym badaniem histologicznym i mikrobiologicznym.