Uczucie mrowienia po zmianie tabletek antykoncepcyjnych

Serdecznie witam! Chciałabym zasięgnąć porady w sprawie zażywania tabletek antykoncepcyjnych, a lekarz mój jest na zwolnieniu. Otóż od tygodnia po 4 miesięcznej przerwie wróciłam do zażywania tabletek, wcześniej stosowałam niecałe 5 lat z przerwami Yasmin, teraz poprosiłam o coś ze słabszym stężeniem hormonów i dostałam lek Naraya. Od 3 dni odczuwam dziwne mrowienia stóp, rąk, twarzy, uczucie posiadania skóry na twarzy z gumy. Echo serca miałam robione w styczniu. Frakcja wyrzutowa 79% i w ogóle wszystko dobrze. W marcu morfologia, elektrolity oraz krzepliwość krwi. Wszystko dobrze. Nie mam miażdżycy, tętnice dobre. Odczuwam uczucie pieczenia skóry na twarzy, usta, język.

Mam stwierdzoną nerwicę z objawami somatycznymi. A nie ukrywam, że naczytałam się różnych rzeczy w internecie, że takie pieczenia, mrowienia to choroby serca albo zbliżający się udar, więc już panikuję. Mam pytanie, czy to może być reakcja na to, iż zażywam po przerwie znów hormony? Chciałabym się jeszcze dowiedzieć czy fakt, iż przez tyle lat brania tabletek antykoncepcyjnych, skoro nie jestem podatna np. na zakrzepy i inne ryzyko niosące zażywanie leków, badania, zawsze miałam dobre i nic się nie działo, to teraz nic sobie nimi nie narobię i nic się nie stanie? Wiem, że Yasmin są wycofywane, skoro Naraya jest słabsza, ale ma ten sam skład, nie mam się czego obawiać? I czy tabletki IV generacji są jednym z bezpiecznych? Nie ukrywam, że różne cuda już wyczytałam w sieci. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna zawsze wiąże się ze wzrostem ryzyka zakrzepowo-zatorowego. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie przeciwwskazań do stosowania tej metody antykoncepcji. Jest Pani zdrową młodą kobietą, która stosowała już antykoncepcję tego typu i jak pokazały wykonane badania nie wpłynęło to negatywnie na stan zdrowia, w związku z tym można przypuszczać, że zastosowanie tej antykoncepcji w najbliższym czasie powinno być bezpieczne. Gwarancji takiej nikt jednak nie może zapewnić, z tego względu zalecane są regularne kontrolne badania podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, aby można było ocenić wpływ hormonów na organizm. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania tabletek antykoncepcyjnych (pod względem powikłań zakrzepowo-zatorowych) to istnieje wiele opinii na temat tabletek IV generacji. Opisane objawy drętwienia i mrowienia wymagają konsultacji z lekarzem rodzinnym (internistą), wydaje się, że mogą być spowodowane zastosowaną antykoncepcją (wg. ulotki producenta), ale mogą też być spowodowane nerwicą. Jeśli lekarz potwierdzi związek tych objawów ze stosowaną antykoncepcją to może być konieczne jej odstawienie. Pozdrawiam serdecznie!