Siedmiogodzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Biorę tabletki antykoncepcyjne Diane 35, 16 tabletkę wzięłam dopiero po 7 godzinach od stałego czasu. Czy dobrze zrobiłam, że nie zrobiłam 7-dniowej przerwy, tylko zaczęłam nowe opakowanie? Czy byłam chroniona antykoncepcyjnie w tych dniach? Jak będzie z miesiączką? Normalnie przy 7-dniowej przerwie dzisiaj bym dostała miesiączkę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Opóźnienie siedmiogodzinne nie ma istotnego znaczenia dla skuteczności dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych, jakich Pani używa. Nie musiała Pani więc wykonywać żadnych nadzwyczajnych działań, wystarczyło przejść do normalnego porządku przyjmowania tabletek po takim nieznacznym opóźnieniu. Wzięcie drugiego opakowania bez przerwy też nie było błędem. Proszę pamiętać, że krwawienia, których Pani doświadcza nie są miesiączkami, a tzw. krwawieniami z odstawienia, spowodowanymi nagłym przerwaniem dostarczania hormonów płciowych. W sytuacji wzięcia drugiego opakowania do tego krwawienia nie dojdzie, bo zwyczajnie nie ma momentu owego odstawienia. W ciągu brania drugiego opakowania, po kilkunastu dniach mogą pojawić się pewne krwawienia czy plamienia, związane z ciągłym wzrastaniem endometrium, które pomimo obecności wysokich stężeń hormonów we krwi może się zacząć samoistnie złuszczać, nie jest to jednak regułą. Pozdrawiam serdecznie!