Silna fobia społeczna przy schizofrenii

witam, syn leczy się na schizofrenię ,do tego fobia społeczna , leczy się 20 lat stosował różne leki ,teraz jest na abilify a fobia nie mija .Bardzo proszę co by pomogło żeby wyszedł z domu i nie bał się ludzi, będę wdzięczna za jaką kolwiek poradę , kłaniam się .

Witam. Jest potrzebna i pożądana dwutorowa pomoc: farmakoterapia- lekarz psychiatra oraz psychoterapia- tym bardziej, że leki nie do konca pomagają. Oczywiscie syn musi chciec psychoterapii czy choćby rozmów z psychologiem
Magdalena Brabec

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Przy schizofrenii występują tak zwane objawy negatywne, do których należy lęk, wycofanie się z życia społecznego, spłycenie emocji. Niestety często są one słabo podatne na farmakoterapię. Pomóc mogą ćwiczenia, pobyt np na oddziale dziennym, gdzie ludzie spowrotem uczą się wracać do życia i normalnego funkcjonowania.
Beata Szymik

Leki przy zaburzeniach z kręgu schizofrenii są bardzo ważne, szczególnie, że lek społeczny często towarzyszy zaburzeniom psychotycznym. Ważne jest jednak, aby oprócz farmakoterapii syn skorzystał także z psychoterapii, która pomoże mu zaakceptować to, co jest, żyć z choroba i rozpoznawać nawroty, poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie, lepiej radzić sobie z trudnościami i stresem.

Witam
Osoby chore na schizofrenię często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów z innymi ludźmi. Najlepiej czują się w obrębie swojego pokoju, domu. Bardzo trudno jest je zmotywować do wyjścia z domu, nawiązania z kimś kontaktu.Przy Towarzystwie Przyjaciół Niepełnosprawnych działają zespoły leczenia domowego( środowiskowego) w skład których wchodzą lekarze psychiatrzy, psycholodzy i pracownicy socjalnii,którzy pomagają takim osobom pokonać ich ograniczenia, zwiększyć ich aktywność, usprawnić funkcjonowanie społeczne. Proszę poszukać takiej pomocy w swojej okolicy.
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska Kubiak