Silna nadwrażliwość na zapachy

Od ponad roku mam problem z silną nadwrażliwością na wszelkie zapachy, powodującą złe samopoczucie i nudności.Przeszkadza mi zapach benzyny, detergentów,kosmetyków, farby do malowania ścian czy gotujących się potraw (jestem w pokoju a kuchnia musi być zamknięta i okno otwarte).Wcześniej już miałam ten problem,ale się nasilił (na pewno nie jestem w ciąży ).Lekarz ogólny nie wie co jest powodem.Gastrolog zasugerował, że to może ma podłoże psychiczne.Czy to prawda? Proszę o odpowiedź

Witam,
przyczyna obniżenia progu wrażliwości dla zmysłu węchu w . opisywanych przez Panią trudnościach, wymaga konsultacji neurologicznej laryngologicznej i alergologicznej.
Poradzenie sobie z tym problemem, będzie zależne od przyczyny dolegliwości.Nie napisała Pani jak długo trwa nadwrażliwość i czy jest problemem pojawiającym się okresowo czy stale, w jakich okolicznościach pojawia się najczęściej?
Po konsultacji z w/w specjalistami, diagnozie wykluczającej, warto byłoby skontaktować się z psychoterapeutą i wraz z nim poszukać przyczyn dolegliwości i rozwiązań.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

Jeśli lekarze wyklucza somatyczne podłoże trudności, psychologiczne (emocjonalne) podłoże jest możliwe. Warto wówczas głosić się do psychologa, psychoterapeuty.