Silne bóle brzucha, wzdęcia i biegunki po operacji wyrostka robaczkowego

Dzień dobry. Od kilku lat cierpię na silne bóle brzucha trudne do dokładnego zlokalizowania. Mam wzdęcia i biegunki jednocześnie nawet 5, 6 razy dziennie. Trzy lata temu byłem operowany z powodu rozlania się wyrostka robaczkowego. Po tym nastąpiło zapalenie otrzewnej i miałem wycinany także kawałek wątroby oraz robiony wielokrotnie drenaż. Mam podejrzenie że podczas tych operacji i przyjmowanych antybiotyków została wyniszczona moja flora bakteryjna jelit, proszę o pomoc. Krystian
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, opisane przez Pana dolegliwości z pewnością nie mają swojej przyczyny w wyniszczonej florze bakteryjnej jelit. Ta bowiem odnawia się w okresie kilku dni/tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii - jeśli nie przyjmował Pan leków osłonowych w czasie kuracji - takich jak Trilac czy Dicoflor. Przyczyną mogą być np. zrosty w jamie brzusznej po przebytym zapaleniu otrzewnej, które zaburzają prawidłową pracę jelit. Przyczyn jednak może być znacznie więcej. Dlatego też niezbędne jest wykonanie badania klinicznego i badania USG brzucha. Powinien Pan skonsultować się z gastroenterologiem