Silne bóle gardła u 17-latka ze skrzywioną przegrodą nosową

Silne bóle gardła przy skrzywionej przegrodzie nosowej. Mój 17-letni syn ma zdiagnozowaną krzywą przegrodę nosową, czeka na zabieg, jest za młody. Ma bardzo silne nawracające bóle gardła, czasem ze stanem podgorączkowym. Lekarz daje antybiotyk, gdyby gorączka nie przechodziła, ale nie zawsze go stosujemy, staramy się leczyć bez antybiotyków. Laryngolog zabronił tabletek do ssania na gardło, więc używa oliwę w sprayu, ale to nie pomaga, bóle nawracają i nie może nawet przełykać. Jak mu pomóc?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim warto byłoby zdiagnozować przyczynę nawracających zakażeń nosogardła, tj. wykonać podstawowe badania oraz skonsultować się ze specjalistą laryngologiem. Być może Pani syn ma np. przerost migdałków lub zaburzenia odporności, co może być przyczyną takich objawów. Sugeruję zatem konsultację z lekarzem POZ, który pokieruje dalszym procesem diagnostyczno-leczniczym.