Silne bóle głowy, brak apetytu, senność i niechęć do kontaktów z ludźmi jako wynik stresu

Od ponad 3tygodni jestem bardzo zestresowana.Mam problemy z psychiką.W najbliższym czasie szykują mi się egzaminy (WOPR 2x,angielski).Od wczoraj czuję się bardzo kiepsko.Myślę,że się przeziębiłam,ale nie jestem pewna.Od wczoraj mam silne bóle głowy i cały czas śpię.Bardzo się pocę.Nie jestem w stanie cokolwiek zjeść ani pić.Nie chcę mi się z kimkolwiek rozmawiać ani widzieć.Czy to może być przez stres?Dodam,że nie umiem walczyć ze stresem.Próbowałam naturalnych sposobów,ale to nic nie daje.

Dzień dobry!

Czy kiedykolwiek wcześniej w życiu reagowała Pani na stres podobnie silnie? Np. jako dziecko czy nastolatka miała nieuzasadnione bóle głowy, wymioty, biegunki, brak apetytu itp.? Jeśli sytuacja jest jednorazowa, można zakładać, że wiąże się z aktualnym szczególnie trudnym dla Pani okresem i sama minie. Stres osłabia układ odpornościowy, łatwiej o przeziębienie i naturalne dla niego złe samopoczucie. Zawsze warto jednak przyjrzeć się sobie i zastanowić, jakie mechanizmy psychologiczne wpływają na gorsze radzenie sobie ze stresem.

Pozdrawiam!

Stres jest pobudzeniem powstającym najogólniej rzecz biorąc w sprawach ważnych i zarazem takich, w których subiektywnie odczuwamy, że zasoby którymi dysponujemy są mniejsze od wymogów zadania. Jak w wielu innych sprawach, aktywne zapobieganie jest lepsze od reagowania. Co robić? Po pierwsze uznawać jak najmniej spraw za ważne. Po drugie należy pamiętać, że pobudzenie przeszkadza w wykonywaniu czynności trudnych, ale może sprzyjać czynnościom prostym. Należy zatem doprowadzania do ułatwiania czynności. Ćwiczenie czynności czyni je łatwiejszymi. Zatem należy ćwiczyć, ponieważ to zwiększa zasoby, którymi dysponujemy. Czynność wyuczona, staje się łatwiejszą i wobec tego ewentualne zwiększone pobudzenie mniej będzie przeszkadzać w jej wykonaniu i zmniejszy stres.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski