Silne bóle głowy po jedzeniu

Mam silne bole głowy przy jednoczesnym jakby zatruciu zoladkowym .Zdarza sie to, gdy zjem cos zawierajace skorki (pomidor, papryka) lub zjem w "nie sprawdzonej" restauracji. Bol głowy nasila się do tego stopnia, iz mam wrazenie jakby bolal mnie mozg. Jedynym moim "ratunkiem" sa wymioty. Po oproznieniu zoladka bol przechodzi jak reka odjal. Stwierdzono u mnie zapalenie blony sluzowej zoladka, anemie spowodowana niedoborem witaminy B12; ponadto poziom prolaktyny jest wysoki ( ponad 1300 ).

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam. Pozwolę sobie zacząć od końca, od poziomu prolaktyny. Chciałabym żeby skonsultowała to Pani zarówno z lekarzem endokrynologiem jak i ginekologiem. Aby niczego nie przeoczyć. Ja ze swojej strony mam zbyt wąski opis, aby móc wysuwać wszelkie hipotezy, które mogłyby się okazać błędne. Ludzkie zdrowie to nie jest 'zgaduj-zgadula'. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą i poszerzonej diagnostyki pod okiem lekarza. Anemia z braku witaminy B12 najprawdopodobniej związana jest z procesem zapalnym w obrębie błony śluzowej żołądka. Wit B12 to bardzo niezwykła witamina, której cały proces wchłaniania zaczyna się w żołądku (tu jest aktywowana/wiązana przez czynnik wewn Castle'a) i potem wchłania się dopiero w jelicie krętym. Wymagająca witamina - najpierw potrzebuje silnie kwasowego środowiska żołądka, a potem silnie zasadowego środowiska jelita cienkiego. Jeśli już pierwszy etap jest zaburzony - witamina ta nie wchłania się. A jej niedobór powoduje pojawienie się niedokrwistości. Trudno jest mi ocenić, czy stan zapalny błony śluzowej żołądka wynika z wymiotów, czy jest dokładnie odwrotnie. Aby pod tym względem postawić diagnozę - należy przeprowadzić dokładny i rzetelny wywiad chorobowy. Trudno jest mi też odpowiedzieć na pytanie czy to rzeczywiście skórka (papryki czy pomidora) powoduje takie bóle i wymioty. Czy wynika to z tego, że już najmniejsza rzecz podrażnia żołądek i wywołuje torsje. Odnosząc się do bólu głowy - może to się wydać dziwne, ale bywa tak, że ból głowy może być związany z alergią pokarmową, bądź nietolerancją pokarmową. Oczywiście podaje jedną z możliwych przyczyn, i nie chciałabym, aby moja wypowiedź była traktowana jako kompletna diagnoza. Z testami wykazującymi alergię pokarmową jest ciężko na rynku, ponieważ większość ogólnodostępnych testów (nawet bardzo drogich) jest po prostu niewiarygodna. Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem, ponieważ jest zbyt dużo przyczyn i możliwości przyczyniających się do Pani nieprzyjemnych objawów. Samemu warto założyć sobie dzienniczek żywieniowy - polega to na tym, że każdego dnia zapisuje Pani wszystko co Pani zjadła, i jak się po tym Pani czuła, czy były wymioty. Takie postępowanie pomoże znaleźć wspólny mianownik produktów po których czuje się Pani źle. Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk dietetyk i mgr farmacji

Dzień Dobry

Z mojego doświadczenia wynika, że taki silny ból głowy pojawia się przy dużej nadwrażliwości na składnik pokarmowy (reakcja alergiczna typu IgE lub IgG na jakieś białko w pożywieniu - często na mleko, wołowinę ew. jaj)

Proszę iść do lekarza i poszerzyć diagnostykę.
Powinna Pani spożywać produkty osłaniające śluzówkę tj. napar z siemienia lnianego, herbatę lipową i nasienie kozieradki (można dodawać do potraw warzywnych i mięsnych).

Bez wyleczenia stanu zapalnego nie będzie znaczacej potrawy.