Silne bóle między łopatkami, duszności: jakie badania wykonać?

Bardzo proszę o pomoc. Moja mama (lat 55) ma bardzo silne bóle pomiędzy łopatkami (pod żebrami). Niestety bólom towarzyszą duszności i kaszel. Aktualnie jesteśmy po wizycie u neurologa i neurochiruga, bowiem mama ma zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego. Zdaniem neurochiruga dolegliwość mamy zdecydowanie nie pochodzi od kręgosłupa. Czekamy na kolejną wizytę do neurologa, aby prosić o skierowanie na dalsze dokładniejsze badania. Mama jest także po kolejnej wizycie u pulmonologa - bierze leki na astmę, które jej niestety nie pomagają. Pani doktor nie jest też przekonana, że to astma. RTG płuc podobno prawidłowe. Zastanawiam się, czy RTG jest jednak badaniem wystarczającym do stwierdzenia poważnych chorób. Mam na myśli nowotwór. Mama jest zapisana do laryngologa i kardiologa, działamy po omacku, bowiem żaden lekarz nie jest wstanie aktualnie postawić konkretnej diagnozy. Skierowań jednak, np. na rezonans ani tomografię komputerową, jak do tej pory też mamie nikt nie dał. Dolegliwości ma niestety już około roku, a ostatnio bardzo się nasiliły. Proszę o pomoc i poradę, co powinnyśmy aktualnie zrobić? Jakie badania? Zaczynamy się denerwować, że może to być coś bardzo poważnego.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Jeżleli wynik badania RTG klatki piersiowej nie budzi wątpliwości, nie ma wskazań, aby wykonywać tomografię klatki piersiowej. Należy pamiętać, że takie badanie wiąże się z dużą dawką promieniowania i nie należy go wykonywać bez konkretnych wskazań. Ważnym badaniem u osób chorych na astmę jest spirometria. Być może dolegliwości są wynikiem schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Zatem należy udać się do kardiologa.
Pozdrawiam