Silne bóle podbrzusza a torbiel ciałka żółtego

Witam, od około 5 miesięcy mam silne bóle podbrzusza, promieniujące do kręgosłupa L-S i miednicy. Udałam się z owym problemem do ginekologa, który zrobił USG i stwierdził że to torbiel ciałka żółtego, nie przepisał żadnych leków, kazał obserwować (ewentualnie brać nospe doraźnie) i po 2 miesiącach po miesiączce przyjść na wizytę. Ból w ciągu ostatnich 2 miesięcy znacznie się nasilił, nie potrafię wytrzymać bez tabletek przeciwbólowych. Moje pytanie: czy tak silny ból jest normalny dla tej torbieli czy powinnam zmienić lekarza? Pozdrawiam

Lek. Krystyna Gałązka

Witam serdecznie! Nie podała Pani informacji, jak duża jest torbiel. Małe torbiele bowiem w ogóle nie powinny dawać dolegliwości bólowych, a zniknąć samoistnie w ciągu jednego lub dwóch cykli. Małe dolegliwości bólowe mogą być spowodowane faktem, że z torbieli wydziela się wciąż niewielka ilość płynu do jamy brzusznej, co drażni otrzewną. Ból, szczególnie nasilający się oraz pojawienie się dodatkowych objawów (zaparcia, parcie na mocz), powinny być powodem zgłoszenia się do lekarza. Dojść może bowiem do powikłań takich jak krwawienia po pęknięciu torbieli, skręt torbieli. Obawiam się, że w Pani przypadku konieczna jest w najbliższym czasie wizyta u lekarza, który zaproponuje rozwiązanie problemu. Jeśli torbiel nie uległa zmniejszeniu, a ból nie minie, być może konieczne będzie jej laparoskopowe usunięcie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!