Silne bóle rąk i nóg a nerwica

Witam. Od pewnego czasu zmagam się z silnym bólem rąk i nóg (szczególnie lewych kończyn). W ciągu dnia nic mi nie dolega, a napady bólowe zaczynają się dopiero wieczorem, przed snem. Nie jest to chyba ból mięśni, a raczej żył lub pochodzący z układu nerwowego. Prowadzę zdrowy tryb życia. Jedyną moją dolegliwością są częste niedobory żelaza (ze względu na nieprawidłową dietę), jednak ostatnie badania okazały się poprawne. Nigdy nie miałam problemów z sercem. Czy to nerwica? Z góry dziękuję!

Na podstawie opisanych przez Pana dolegliwości trudno jednoznacznie stwierdzić czy to nerwica. Owszem, zdarza się że nerwicy towarzyszą dolegliwości somatyczne.
W pana przypadku po pierwsze należy wykluczyć inne choroby, dlatego w tym celu trzeba zrobić badania. Jakie dokładnie- o tym powinien zdecydować lekarz pierwszego kontaktu.
W razie wykluczenia przyczyn fizycznych, neleży poszukać ich w psychice. W tym celu zalecam konsultację psychologiczną. Ale dopiero po diagnostyce lekarskiej, tak by terapeuta miał pełen obraz dotyczący Pańskich dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie.

Przede wszystkim, należy najpierw wykluczyć fizyczne podłoże problemów, w tym celu udać się do lekarza, który pokieruje Panią do odpowiedniego specjalisty (np.neurologa, chir.naczyniowego, flebologa czy innych). Nerwicę pomoże Pani wykluczyć lub leczyć psychiatra. Jeśli wszelkie badania będą nadal okazywały się poprawne, może Pani poszukać podłoża problemów u psychoterapeuty. Często stres, przeciążenie lub nierozwiązane sytuacje mają wpływ na somatyczne dolegliwości, albo je wywołują albo nasilają już istniejące.