Silne bóle w okolicy lewej nerki

Dzień dobry mam 19 lat i od dwóch dni dokuczają mi dość silne bole w okolicy lewej nerki. Zgłosiłem się do Lekarze lecz on chyba nie byl w stanie określić czym jest ten ból spowodowany.  Miałem wrażenie ze po prostu mnie zbył Otrzymałem zastrzyk przeciw bólowy i zalecenie ze mamisć do domu położyć się i to przejdzie. Faktycznie  ból  po godzinie zmniejszył się lecz szybko znów powrócił. Dzień wcześniej piłem alkohol lecz w małej ilości. Czy mogło to wpłynąć na powstanie tego bolu Co to takiego może być Bardzo proszę o  doradzenie mi co mam robić dalej jak będzie bolało do jakiego lekarza się udać.

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Ból w okolicy lędźwiowej może być spowodowany m. in. kamicą nerkową, zmianami w okolicy kręgosłupa odcinka L-S, zaburzeniami mięśniowymi. Jeśli ból nie ustąpi, proponuję ponowną konsultację lekarską. Jeśli lekarz nie będzie w stanie Panu pomóc, powinien Pana skierować do innego specjalisty.

Magdalena Mroczek

Ból pleców na wysokości nerek może pochodzić zarówno od kręgosłupa, jak i od nerek. Lokalizacja bólu może być podobna, ale leczenie jest całkiem inne w obu przypadkach. Jeśli chodzi o ból nerek może on być wywołany zakażeniem lub kamieniem na nerce. Ból kręgosłupa może wynikać ze zmian degeneracyjnych dysku. Ból ten odróżnić może lekarz rodzinny. W przypadku bólu kręgosłupa wystarczyć może rehabilitacja, natomiast ból nerek wymaga czasami leczenia antybiotykowego.

Ból ten można też próbować odróżnić samodzielnie. Ból nerek jest ostry, pojawia się nagle, często jest bardzo silny, przebiega falami pojawiającymi się z różną częstotliwością. Między okresami występowania bólu nerek występują fazy, kiedy jest go brak. Ból pochodzący od kręgosłupa jest raczej stały, zaczyna się symetrycznie i promieniuje od zewnątrz do wewnątrz, może rozwijać sie powoli. Ból nerek zaczyna się zazwyczaj jednostronnie i promieniuje od zewnątrz do wewnątrz.

Charakterystyczny jest objaw wstrząsania. Jeśli przy podskoczeniu pojawia się ból, oznacza to że pochodzi najprawdopodobniej od nerek. Przy badaniu przedmiotowym lekarz będzie opukiwał okolicę nerek. Jeśli pojawi się ból i charakterystyczny objaw bólowy, oznacza to, że ból pochodził właśnie od nerek. Dalszymi badaniami i diagnostyką może zająć sie lekarz rodzinny, który skieruje odpowiednio do nefrologa lub do urologa, w zależności od przyczyny bólu.

Ból ten z cała pewnością trzeba diagnozować. Wskazane może być zrobienie usg nerek, lub jeśli lekarz w badaniu stwierdzi, że ból pochodzi od kręgosłupa, badań takich jak MRT i CT kręgosłupa, lub ewentualnie konsultacja neurologiczna.