Silne bóle zęba w ciąży

Witam serdecznie, Od wczoraj mam problem z bólem zęba/ów.W zasadzie, to ciężko to określić, bo pobolewa mnie w różnym stopniu nasilenia zarówno górna 6, jak i 7.U stomatolog byłam 2 tygodnie temu na wizycie kontrolnej i moje zęby okazały się zupełnie zdrowe. Tym bardziej niepokoi mnie obecna sytuacja ponieważ jestem w ciąży Bardzo dziękuję za szybką poradę. Magda A.

Witam serdecznie,
Należy koniecznie podejść na wizytę, ponieważ pobolewanie zębów może być związane z obecnością stanu zapalnego, a podczas ciąży powinniśmy być szczególnie czuli na punkcie ich obecności.
Warto skontrolować tę okolicę radiologicznie i sprawdzić, czy nie ma zmiany okołowierzchołkowej przy tych zębach.
Może być to też wina niedokładnie odbudowanego lub uszczerbionego wypełnienia pomiędzy tymi zębami, jeśli takie było wykonywane.
W ciąży najbezpieczniejszym okresem do leczenie zębów jest II trymestr.

Proszę nie czekać, tylko udać się do stomatologa. Nieleczone stany zapalne mogą mieć groźne konsekwencje nie tylko dla zdrowia Pani, ale także dla płodu. Stomatologia zachowawcza i regularne przeglądy u stomatologa są wręcz wskazane podczas ciąży, bo sprzyja ona dolegliwościom stomatologicznym. Leczenie ubytków jest całkowicie bezpieczne, może być jak najbardziej wykonywane podczas ciąży bez szkody dla Pani i dziecka. Także w kwestii znieczulenia są rozwiązania: może Pani albo z niego zrezygnować (jeśli ubytek jest mały, a ma wysoki próg odporności na ból, nie stresuje się zabiegiem itd.) lub też wykonać tzw. znieczulenie czyste, czyli pozbawione adrenaliny lub noradrenaliny, które powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych. Unika się stosowania znieczulenia podczas I trymestru, ale jeśli wymaga tego sytuacja, lepiej mimo wszystko je zastosować, ponieważ czasami stres i strach Pacjentki przed zabiegiem może przynieść więcej szkody niż samo znieczulenie. Podczas całego okresu ciąży należy kontrolować stan uzębienia (najlepiej na początku, w połowie i pod koniec ciąży) i jeśli się coś dzieje, to umówić się na wizytę.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry