Silne emocje towarzyszące pracy z wyobrażeniami

Witam,czy bardzo silne emocje towarzyszące pracy z wyobrażeniami są oznaką tego, że taka terapia jest nieopowienia?Chcę podjąć się ter.schematów i obecnie sama trochę pracuje z książką Program zmiany sposobu życia.Jednak gdy tylko pomyślę o czymś z dzieciństwa zalewa mnie fala emocji,nie jestem w stanie racjonalnie myśleć.Albo czasami ból jest taki silny że odcinam się i "nic nie pamiętam".Proszę o odpowiedź,czy taka terapia ma sens?Nie wiem czy dałabym radę pracować z tymi wyobrażeniami..

To nie wyklucza takiej terapii, wskazuje jednak na to, że wsparcie specjalisty, który pomoże Pani poradzić sobie z pojawiającymi się emocjami (zamiast wycofania)- jest potrzebne. Warto podjąć psychoterapię.

Każda zmiana w życiu i rozwój osobisty (mający na celu poradzenie sobie z trudnościami) wiąże się z pozwoleniem sobie na odczuwanie różnych emocji. To nie znaczy że metoda jest nieodpowiednia, tylko wskazuje na to, ze musiała Pani nieświadomie zamknąć w sobie wiele trudnych wspomnień czy doświadczeń. Rozumie, że Pani, podczas wizualizacji czy pracy z wyobrażeniami, dotyka trudnych uczuć np. smutku, złości, żalu itp. i to może Panią przerażać lub zniechęcać. Robiąc takie ćwiczenia samodzielnie nierzadko można się przestraszyć tego co dzieje się i pojawia w emocjach. Korzystając ze wsparcia psychoterapeuty właśnie w takich momentach, zyskuje się pomoc w bezpiecznym odkrywaniu oraz konfrontowaniu się z emocjami, jak również radzenia sobie z nimi. Konfrontacja z przeszłością bardzo często bywa na początku trudna, zanim odnajdzie się wewnętrzny spokój. Powodzenia

Warto byłoby najpierw skonsultować się z psychologiem, który nakieruje Panią jak korzystać z takich metod, a dopiero później - ewentualnie - robić to samej. Nieumiejętne stosowanie niektórych metod może przynieść odwrotne do zamierzonych efekty. Pozdrawiam.