Silne lęki mimo brania leków - co robić?

Witam, choruję na nerwicę lękową już ponad 6 lat z przerwami (poród). Leczę się lekiem przeciwlękowym i lekiem z grupy benzodiazepin doraźnie na dzień i na noc. Mam jednak problem, bo lęki wciąż ze mną są, codziennie, raz mniejsze, raz bardziej nasilone, z objawami somatycznymi. Nie da się w ten sposób żyć!!! Mimo brania tylu leków, nadal nie czuję się dobrze. Dlaczego tak jest? Dodam, iż lek biorę już prawie drugi rok i jestem pewnie uzależniona. Jak mam go odstawić? Męczarnia straszna...

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne bywają trudne w leczeniu. Myślę, iż powinna Pani zastanowić się wspólnie z lekarzem nad możliwością uczęszczania przez Panią na psychoterapię. Jeśli nie będzie to możliwe, to warto rozważyć możliwość zmiany leku.

Jeśli chodzi o uzależnienie, które mogą wywoływać leki z grupy benzodiazepin, to wszystko zależy od tego, jak często je Pani przyjmowała. Ryzyko to powinien ocenić lekarz prowadzący i zaproponować Pani odpowiednie postępowanie. Być może uda się zastąpić te leki innymi?

Pozdrawiam serdecznie