Silne migreny i mierzenie ciśnienia

Od około 20 lat choruje na bardzo silne migreny niestety do tej pory żadne przeprowadzone badania nic nie wykazały a neurolog zaleca prowadzenie dzienniczka migren.Czy powinien mierzyć ciśnienie w trakcie trwania migreny i po czy tylko w trakcie?

Witam! Migrena jest samodzielną chorobą o niejednoznacznej etiologii, spowodowaną m.in. zaburzeniami naczyniowymi. Bardzo dobrze, że przeprowadzone badania nic nie wykazały, gdyż stwierdzone nieprawidłowości mogłyby świadczyć o rozwoju innej choroby. Prowadzenie dzienniczka migren będzie pomocne w dobraniu najlepszego leczenia. Oprócz zapisywania czasu wystąpienia napadu proszę zwrócić uwagę, jakie czynniki inicjują wystąpienie bólu (np. konkretne pokarmy, brak snu). Unikanie takich czynników pozwala zmniejszyć częstotliwość napadów. Regularny pomiar ciśnienia u osób z migreną jest ważny dlatego, że nieleczone lub nieskutecznie leczone nadciśnienie tętnicze jest przeciwwskazaniem do stosowania niektórych leków stosowanych do przerywania napadów. U niektórych pacjentów wahania ciśnienia mogą zainicjować napad. Dobrym rozwiązaniem będzie codzienny pomiar ciśnienia tętniczego z dodatkowym pomiarem w razie wystąpienia napadu.

Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu.