Silne napady lękowe - co z nimi robić?

Witam, Jestem 18-letnim mężczyzną i rozważam udanie się do psychiatry. Przedtem jednak wolałbym się upewnić, czy to konieczne dlatego postanowiłem zadać tutaj pytanie.

Wszystko zaczęło się, gdy byłem mały (12-13lat). Wtedy po raz 1 zobaczyłem obydwie części filmu "Ring". Ten film jako jedyny dotychczas wywołał u mnie przerażenie. To przerażenie do dzisiaj włącznie powraca w postaci napadów lękowych. Gdy jestem w pokoju i spoglądam na mój telewizor, mam wrażenie, jakby za chwilę się włączył. Mam hipnagogi słuchowe, a gdy próbuję zasnąć nawet fizyczne - czasami czuję czyjś dotyk, a gdy otworzę oczy nikogo nie ma.

Od 4 miesięcy praktykuję techniki relaksacyjne oraz OOBE - przez to te napady stały się częstsze, do tego dochodzą koszmary. Nie zwykłe koszmary, lecz przerażające. Czasami w tych snach widzę swoje odbicie w lustrze, a moja twarz wygląda jak ta zmasakrowana z filmu. Budzę się cały spocony. Napady lękowe występują przeważnie wieczorem, jakieś 40 min przed planowanym pójściem spać, gdy mam "wolne" myśli i nie jestem niczym zajęty.

Do napisania tego pytania zostałem nie jako zmuszony przez moją psychikę, bo właśnie piszę podczas takiego napadu. Poza ogólną obawą, że może mi się przytrafić to, co bohaterom tych filmów (mam wizje, że za chwilę stanie się to i to) dochodzą wspomnienia z koszmarów. Tych najstraszniejszych. Nie potrafię sobie z tym poradzić, to mnie przytłacza, a wspomniane napady są coraz intensywniejsze. Próbuję od tego uciekać, lecz z marnym skutkiem, a fabuła tego filmu co chwilę powraca przed moje oczy.

Jakby tego było mało, same koszmary są coraz bardziej straszne, ostatnie z nich działy się w moim własnym mieszkaniu! Dodam, że od 3 miesięcy mam myśli samobójcze, jestem ciągle przygnębiony i tracę ochotę na wszystko. Nic mnie nie cieszy, w szkole idzie coraz gorzej...

Gdzie powinienem się udać po pomoc, jeśli takowa jest konieczna? Mieszkam w okolicy Katowic. Próbował ze mną rozmawiać pedagog szkolny, bo zauważył, że coś się dzieje ze mną nie tak, jednak ja nie chcę z nim rozmawiać. Nie mam po prostu do niego zaufania, tym bardziej, że słyszało się o nim różne opinie... Niestety z rodzicami nie mogę porozmawiać. Wszystko lekceważą, a nasze relacje ostatnimi czasy są coraz gorsze...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Pana objawy mają najprawdopodobniej ścisły związek z zaburzeniami snu. Nieprawidłowa jakość lub ilość snu skutkuje zaburzeniami nastroju: przygnębieniem, zaburzeniami koncentracji, spowolnieniem psychoruchowym w ciągu dnia. Wspomina Pan o omamach hypnagogicznych, które mogą wymagać dalszej diagnostyki.

Myślę, że istotne znaczenie dla Pana samopoczucia mają stosowane techniki OOBE. Nie wiem, jaki rodzaj technik Pan stosuje - część z nich opiera się na deprywacji snu nocnego (tzw. 4+1), co może nasilać zaburzenia snu oraz pogarszać funkcjonowanie w ciągu dnia.

Sen spełnia określoną funkcję, ma m.in. regenerować mózg, wspomagać procesy pamięciowe, regulować nastrój. Celowe zaburzanie tej funkcji mózgu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zdecydowanie odradzam więc Panu stosowanie tego rodzaju praktyk. Trening relaksacyjny również wymaga odpowiedniego trenera - proponowałabym skorzystanie z porady psychoterapeuty, jeśli chce Pan poznać odpowiednie techniki.

Zaburzenia snu wymagają różnicowania z niektórymi postaciami padaczki- wskazana jest konsultacja u neurologa oraz wykonanie badania EEG.

Zastanawiam się, jaka jest przyczyna Pana fascynacji technikami ezoterycznymi i zjawiskami paranormalnymi. Obawiam się, że nie rozwiązują one Pana trudności, w przeciwieństwie do psychoterapii, która jest dziedziną nauki i podlega badaniom oceniającym jej skuteczność.

Jest Pan osobą pełnoletnią i sam Pan odpowiada za swoje zdrowie i leczenie, może Pan osobiście zapisać się na konsultację u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty. Radziłabym Panu skorzystanie z konsultacji specjalistycznej jak najszybciej - nieleczone problemy ze snem, nastrojem mogą się nasilać, podczas gdy skuteczna, fachowa pomoc jest w Pana zasięgu. Może Pan zapisać się na wizytę do psychiatry w ramach poradni zdrowia psychicznego lub praktyki prywatnej. Nie jest potrzebne skierowanie.

Z pozdrowieniami