Silne skurcze mięśni obu nóg a schorzenie kręgosłupa

Dzien dobry mam 47 lat Mój problem polega na tym ze od kilku tygodni mam bardzo silne skurcze mięśni obu nóg poniżej kolan, także palców, stóp i łydek. Często nocą i po zmianie obuwia. Skurcze "łapią" też w dłonie. Ostatnio po skurczu bolała mnie cała lewa noga. Potas i wapń raczej w normie, magnes nie był sprawdzany, ale aplikuję sobie magnes z potasem oraz dih na krążenie żylne. Nogi są obolałe. Czy przyczyną moich dolegliwości może być schorzenie kręgosłupa? Jakie badania powinnam wykonać i do jakiego specjalisty udać się z moim problemem? Z góry dziekuje za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam Katarzyna.

Proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną, Oczywiście należy wykonać RTG kręgosłupa szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego .
W Polce mamy również bardzo duże niedobory witaminy D3-proszę oznaczyć jej poziom.
pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Jeśli chodzi o przyczyny skurczu mięśni, to najczęstszą przyczyną tego stanu jest niedobór magnezu. Może on być on spowodowany niedoborem magnezu w diecie. W takim wypadku można spożywać więcej pokarmów bogatych w magnez lub zakupić w aptece odpowiednie suplementy diety zawierające magnez. Poza tym nie należy przesadzać z alkoholem i kawą, ponieważ wypłukują one magnez z naszego organizmu.

Przyczyną dolegliwości mogą być również zastoje w krążeniu żylnym. Nogi mogą być wtedy opuchnięte, zaczerwienione, ocieplone. Czy są napuchnięte symetrycznie?

Dolegliwości ze strony kręgosłupa również mogą powodować zaburzenia czucia. Zazwyczaj jednak występują one w jednym miejscu i są dosyć typowe wskazując na miejsce uszkodzenia nerwu lub ucisku na rdzeń. Proszę skonsultować się z neurologiem w celu badaniu, i on ewentualnie zleci MRT, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W takim wypadku jako leczenie stosuje się naukę technik relaksacyjnych. Można też wypić np. napary z melisy.

Czasami, jeśli nie można znaleźć przyczyny organicznej, uważa się, że tego typu dolegliwości mają podłoże emocjonalne. Najpierw należy jednak dokładnie wykluczyć przyczyny organiczne.

W Pani przypadku w pierwszej kolejności uzupełniłabym niedobory magnezu w diecie oraz unikała stresu. Wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, wykonanie podstawowych badań krwi i moczu i późniejsza ewentualna konsultacja z neurologiem. Nie wygląda to na typowe schorzenie wynikające ze zmian degeneracyjnych kręgosłupa, ponieważ zazwyczaj powoduje ono dolegliwości bólowe i dość charakterystycznie umiejscowione zaburzenia czucia. Warto jednak wykluczyć również tę diagnozę.