Silne zaburzenia lękowe a dodatkowe pojedyncze skurcze komorowe serca

Czy na tle nerwowym mogą pojawiać się dodatkowe pojedyńcze skurcze komorowe serca? Jestem osobą z silnymi zaburzeniami lękowymi. A jeżeli tak to w jakiej liczbie.

W takich sytuacjach warto zawsze wykluczy c somatyke. Jeśli kardiolog wyklucza chorobowe , organiczne pochodzenie podobnych objawów, jest jak najbardziej możliwe, ze pojawiają się one na tle psychicznym. Warto skorzystać z pomocy psychologa i rozpocząć psychoterapię.

Witam Pana serdecznie. Ponieważ mam możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem kardiologiem mogę Panu odpowiedzieć, że nasza wspólna wiedza wskazuje na to, że jak najbardziej zaburzenia nerwicowe mogą powodować dodatkowe skurcze komorowe serca. Na pytanie o ich liczbę nie da się odpowiedzieć, ponieważ u każdej osoby wygląda to inaczej. Jeżeli chodzi o leczenie, to od strony kardiologicznej może się Pan wspomagać magnezem i potasem, bo to powinno złagodzić Pańskie objawy. Natomiast podstawowym leczeniem, sięgającym do przyczyn jest psychoterapia, najlepiej psychodynamiczna, albo analityczna (ponieważ te formy sięgają najgłębiej, szukając przyczyn zaburzenie już w dzieciństwie). Proszę sięgnąć po jakiekolwiek publikacje dotyczące zaburzeń lękowych, a dowie się Pan, że psychoterapia to najskuteczniejsza metoda ich leczenia. Samo leczenie wymaga czasu i zaangażowania, natomiast proszę potraktować to jako inwestycję we własne zdrowie i lepsze samopoczucie. Życzę powodzenia. Małgorzata Danielewicz