Silne zaparcia u 8-miesięcznego dziecka

Witam, jestem bardzo zaniepokojona ponieważ mój 8-letni syn cierpi na potworne zaparcia. Później dostaje bóli brzucha, przypominające skręty jelit. Kiedyś chętnie jadał suszone morele czy śliwki teraz nie chce wogóle o tym słyszeć. Nie lubi też jogurtów. Czy mogę podawać mu probiotyki i w jaki sposób radzić sobie z tak poważnymi zaparciami? Pragnę zaznaczyć że chętnie pije wodę niegazowaną, lubi owoce i warzywa. Dziękuję za wszelkie wskazówki

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Proszę udać się z synem do lekarza, dieta bogata w błonnik jest przeceniana w kwestii zaparć. proponuję zmniejszyć ilość produktów mącznych i postawić na warzywa oraz koniecznie zdrowe tłuszcze jak masło, oliwa, olej kokosowy, śmietana, awokado. Pić rosoły gotowane na kościach i podać kiszonki oraz tran.
Pozdrawiam serdecznie

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

wskazana jest wizyta u gastrologa dziecięcego, jeżeli zaparcia nie będą ustepować być może lekarz zleci farmakoterapię.

Probiotyki może Pani podawać , proszę zobaczyć czy kefir lub maślanka będą smakować dziecku. W tym przypadku dieta bogata w błonnik ma duże znaczenie, prosze podawać śliwki lub morele zmiksowane.

Pozdrawiam