Polvertic a silne zawroty głowy

Witam serdecznie. Od kilku lat dokuczają mi zawroty głowy, mam siedząca pracę i dużo pracuje przy komputerze i zwykle po takim dłuższym siedzeniu zawroty się nasilają. Mój neurolog przepisał mi Polvertic 16 miligramów trzy razy dziennie jednak on mi nic kompletnie nie pomaga, dlatego jak mam bardzo silne zawroty to biorę Torecan i po około godzinie zawroty ustępują, ale jestem znowu po tym leku senny. Wcześniej miałem robiony rezonans magnetyczny głowy, który nic nie wykazał, natomiast rezonans szyi wykazał zmiany zwyrodnieniowe. Robiłem też podstawowe badania krwi i ob oraz morfologia są  w porządku. Proszę mi doradzić czy te leki mam brać dalej, czy ewentualnie jakiś zamiennik Polverticu? Jeżeli jest zamiennik to czy cena jest lepsza od Polverticu? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane zawroty głowy mogą być wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Tak naprawdę powinien udać się Pan jeszcze do specjalisty laryngologa, który oceni Pana pod kątem laryngologicznych przyczyn zawrotów głowy.

Magdalena Mroczek

Przyczyny zawrotów głowy mogą być bardzo różne i zawsze wymagają uważnej diagnostyki. Zajmuje się nią lekarz neurolog i otolaryngolog.

Polvertic czyli betahistyna to lek stosowany w chorobie Meniere'a, która przebiega z upośledzeniem słuchu, nudnościami i zawrotami głowy oraz szumami usznymi. Wskazana jest jednak w tej chorobie konsultacja otolaryngologiczna. inne wskazania do stosowania to choroby ucha wewnętrznego i inne, objawiające się zawrotami głowy, szumem w uszach i narastającym upośledzeniem słuchu. Polvertic należy przyjmować przewlekle ponieważ poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania.

Z kolei Torecan to jabłczan tietyloperazyny, który stosowany jest w leczeniu objawowym wymiotów, nudności oraz zawrotów głowy. Jednak jego przyjmowanie może wywołać objawy uboczne, do których należy właśnie senność, oszołomienie, bóle i zawroty głowy, drżenia i suchość błon śluzowych jamy ustnej.

Ogólnie wskazana jest konsultacja otolaryngologiczna. Laryngolog oceni czy zawroty głowy wynikają z uszkodzenia ucha środkowego lub wewnętrznego. Mogą one też być przyczyną zapalenia nerwu słuchowego. Ważny jest też charakter zawrotów głowy, czy ma Pan wrażenie jakby był Pan na karuzeli, czy raczej są to zawroty głowy kołyszące, jak na statku. Po wykluczeniu przyczyn organicznych można też wziąć pod uwagę przyczyny związane z psychiką.

Trudno udzielić jest porady bez badania oraz bez dokładnego wywiadu na temat tego jak długo trwają zawroty głowy, jak często się pojawiają, kiedy pojawiły się po raz pierwszy etc. Na pewno dobrze, że został zrobiony obraz głowy, bo pozwala on na wykluczenie wielu dolegliwości.