Silniejsze lęki podczas przesilenia wiosennego - czy to możliwe?

Witam, choruję już od kilku lat na nerwicę lękową. Najbardziej uporczywe są lęki, z którymi czasami nie daję rady! Leczę się lekiem przeciwdepresyjnym i uspokajającym, który chcę odstawić, ale mam pytanie, czy teraz podczas przesilenia wiosennego lęki są silniejsze, bardziej wzmożone, niedające spokoju. Czy tak może być? Czy tabletki uspokajające nie działają? Proszę o radę. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,
jeśli od kliku lat regularnie zażywa Pani leki uspokajające, to obecne objawy mogą być objawem tzw. tolerancji, czyli przyzwyczajenia organizmu do dotychczasowej dawki leku. Wtedy działanie leku osłabia się i wracają objawy lęku. Tolerancja jest jednym z objawów uzależnienia.
Więcej na temat uzależnienia od leków z grupy benzodiazepin znajdzie Pani na stronie:
http://www.benzo.org. uk/polman/index.htm

Z pozdrowieniami

Witam,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie