Silny ból brzucha a przewlekły stres

Witam męcze sie z bólem dziś cały dzień cięzko było zeby zasnąc.Boli mnie brzuch zoładek sciska mnie w nim puszcza i znowu.Co to może być? ja myśle ze ze stresu bo tak juz mialam nie raz a zyje w ciaglym stresie. Zwijam sie z bólu!!

Mgr Adam Horak Psycholog

Nie pisze Pani, czy przedstawione objawy pojawiły się po raz pierwszy. Jeśli lekarz wykluczy chorobę somatyczną, to ból może mieć podłoże psychogenne. W przypadku tzw. chorób psychosomatycznych czynnik psychologiczny, najczęściej stres, możne powodować objawy czynnościowe mimo braku organicznego uszkodzenia organu. Mogą być one bardzo różne a bóle brzucha należą do najczęstszych. Choroby psychosomatyczne należą do grupy zaburzeń nerwicowych. W ich leczeniu najskuteczniejsza jest psychoterapia, która pozwala zrozumieć pacjentowi specyficzny mechanizm ich powstawania, mający początek w dzieciństwie.

Dzień Dobry Pani,

Też myślę, że występujące u Pani objawy bólowe, mogą wskazywać na odpowiedź, na sytuacje stresowe.

Proszę nie czekać i udać się do lekarza pierwszego kontaktu, żeby wstępnie wykluczył coś, co mogłoby być dla Pani niepokojące i podjąć dalsze kroki lecznicze.

Życzę Pani tylko pomyślności,
Irena Mielnik-Madej