SIlny ból górnej dwójki w 22. tygodniu ciąży

Jestem obecnie w 22 tc i w sb zaczął się potworny ból górnej dwójki. Udałam się na dyżur dentystyczny. Lekarz stwierdził zgorzel, wyczyścił i udrożnił kanał, zatkał zęba watą. W pn u swojego lek. ząb mi przepłukano i znów zabezpieczono watą. Powiedziano mi że bez rtg nie wiadomo co się dzieje nad zębem. We wt założono mi lekarstwo i zaklejono fleczerem. Niestety ząb znów zaczął boleć, pulsować i był tkliwy na dotyk. Pogotowie -> wata. Czy to jest jedyna metoda wyleczenia zęba?

Niezależnie od rozpoznania, martwy, bolący ząb należy bardzo starannie (pod mikroskopem najlepiej) opracować, wyczyścić kanał i albo szczelnie wypełnić albo założyć lek pod szczelnym opatrunkiem (typu glassjonomer) i leczenie dokończyć po rozwiązaniu. W przypadku wystąpienia gorączki i powiększenia węzłów chłonnych rozważyć podanie antybiotyku bezpiecznego dla matki i dziecka.

W tym przypadku nalezy jednak zrobić zdjęcie RTG- dziecku nic się od tego nie stanie, a konieczne jest do dalszej diagnostyki - i związanego z nią postępowania.
Leczenia otwartego nie można przeciągać w nieskończoność. Zazwyczaj PORZADNE opracowanie i płukanie kanału plus opatrunek dokanałowy wystarczają do zlikwidowania ostrego stanu; niekiedy (przy dużych zaostrzeniach) konieczna jest antybiotykoterapia ogólna. Czasem niezbędne jest dołączenie zabiegu chirurgicznego.
Podsumowując:
1.RTG
2.porządne endo
3.w razie koniecznosci antybiotyk
4.----"----"-----"------"----" chirurgia.

Powodzenie leczenia kanałowego zależy od właściwej diagnostyki, a ta jest utrudniona ze względu na brak możliwości wykonania rtg,oraz dokładnego oczyszczenia kanału zęba.Trudno ocenić możliwości szybkiego wyleczenia nie znając historii, jednak leczenie otwarte czyli zakladanie waty nie jest rozwiązaniem. Pozdrawiam

Leczenie otwarte jest metodą archaiczną i nie stosuje się jej we współczesnej stomatologii. Każda wizyta w przypadku leczenia kanałowego (niezależnie od tego w jakim stanie jest ząb) winna zakończyć się założeniem szczelnego opatrunku. Dodam, że fleczer do nich nie należy. W pani przypadku jeśli jest Pani w 22 tygodniu ciąży, należy zrezygnować z diagnostyki radiologicznej ponieważ dziecko jest w fazie intensywnej organogenezy i nikt Pani nie zagwarantuje, że nie będzie to miało wpływu na jego rozwój. Prawdopodobnie nie, ale 100% pewności nie można mieć nigdy. Silny ból pojawiający się po zamknięciu kanału świadczy o procesie ropnym. Dlatego w pierwszej kolejności należy prawidłowo opracować kanał przy użyciu mikroskopu i endometru. Następnie konieczne będą codzienne wizyty celem odbarczenia tkanek z wydzieliny ropnej. Jeśli to nie przyniesie rezultatu to konieczne będzie podanie antybiotyku Duomox 500 mg 2x dziennie plus dalsze leczenie kanałowe. W obecnej sytuacji do czasu rozwiązania zastosowałbym wypełnienie tymczasowe kanału z wodorotlenku wapnia i po rozwiązaniu dalsze ostateczne wypełnienie kanału.