Silny ból w klatce piersiowej u 14-latki - jaka jest przyczyna?

Witam! Moją córkę boli często coś w klatce piersiowej, chodzi skulona, bo tak jest mniejszy ból, po 2-3 godz. jej przechodzi. Ma 14 lat. Pozdrawiam Mariusz

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyny. Jednak w tak młodym wieku najbardziej prawdopodobne są nerwobóle lub ból związany z wadą postawy i skrzywieniem kręgosłupa. Możliwe są także bóle związane z szybkim wzrostem dziecka. Jeśli w ostatnim czasie córka dużo urosła (kilka - kilkanaście centymetrów) może być aktualnie w tzw. fazie adaptacyjnej organizmu. Dyskomfort i ból powinny zniknąć bez konieczności leczenia po kilku, maksymalnie kilkunastu tygodniach.

W kontekście nerwobólu - powinien Pan zwrócić szczególną uwagę czy córka nie ma problemów w szkole - w nauce lub z rówieśnikami. Warto porozmawiać także z wychowawcą i szkolnym psychologiem. 14 lat to ciężki okres, w którym dziewczynki zaczynają dojrzewać. Czas ten bardzo predysponuje do wahań emocjonalnych i labilności zachowań. Na ich tle może dochodzić do bólu somatycznego (w tym przypadku bólu w klatce piersiowej) jednak przyczyna jest czysto psychologiczna. Natomiast, aby wykluczyć potencjalne wady postawy i skoliozę - młodzieńcze skrzywienie kręgosłupa, należy wykonać badanie RTG klatki piersiowej. Z jego wynikiem powinien się Pan zgłosić do lekarza rodzinnego lub pediatry celem konsultacji i ewentualnej dalszej diagnostyki i leczenia. Pozdrawiam