Silny ból nogi uniemożliwiający chodzenie przy rwie kulszowej

Mam 45 lat. i od 4-ech mies.tzw rwę kulszową. Potworny ból lewej nogi od pośladka do kostki .Prawie nie chodzę Każdy ruch to ból. Ortopeda nie ma nade mną litości .Przepisuje mi zwolnienia lekarskie i środki przeciwbólowe, przeciwzapalne rozkurczowe. Nie chcę tak żyć. Co można z tą dolegliwością zrobić więcej. Pozdrawiam Edyta W.

Najczęstszą przyczyną rwy jest dyskopatia kręgosłupa. W wyniku zmian krążka międzykręgowego czyli dyskopatii pomiędzy kręgami wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada galaretowate jądro. tzw „dysk”. Dysk zaczyna uciskać na korzenie nerwowe, co powoduje ból, który promieniuje do kończyny.
W obrębie kręgosłupa znajduje się jednak wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego. Kanał kręgowy to przestrzeń dookoła rdzenia kręgowego, w której znajdują się nerwy biegnące do kończyn. Kiedy z wiekiem kanał zwęża się, staje się za ciasny dla nerwów. Pojawia się ból i osłabienie w kończynach. Pacjenci skarzą się, że kończyny drętwieją, mają trudności w chodzeniu.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jeśli to możliwe, co jest źródłem bólu kręgosłupa. Prawidłowo postawione rozpoznanie ułatwia planowanie właściwego i skutecznego leczenia.
Mając ustaloną diagnozę, planujemy leczenie.
W około 80% przypadków można dokładnie zdiagnozować źródło bólu kręgosłupa. Bardzo często potrzebne jest badanie rezonansem magnetycznym (MRI). Przy pomocy tego badania można wykryć zmiany w dyskach, stawach kręgosłupa oraz w otaczających kręgosłup tkankach.
W przypadku bólu pochodzącego ze stawów okołokręgowych, stawu biodrowo-krzyżowego oraz korzenia nerwowego ostateczne ustalenie źródła bólu odbywa sie najczęściej przy pomocy blokady diagnostycznej.
Leczenie:
Na początku trzeba powiedzieć, że bólu kręgosłupa nie da się wyłączyć tak jak się wyłącza światło. Leczenie bólu kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS . W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.