Silny ból pod prawą piersią i w prawym boku a nerwica lub wada postawy

24 lata, mężczyzna, możliwy ZJD po 4 tygodniach polprazolu 40 mg. Dziś w nocy wybudził mnie silny ból dokładnie pod prawa piersią, zmniejszył się po zmianie pozycji do snu. Od paru dni doskwieraja mi bóle w prawym boku (wcześniej w lewym), tak jakby żebra draznily organy, czuje jakby swędzenie, czasem ból mijajacy po zmianie postawy. Głównie doskwieraja to w trakcie siedzenia. Czy może to być spowodowane nerwica lub wadą postawy?

Stan psychiczny może ulec zachwianiu u osoby, która cierpi na zjd. Dochodzi do zmian nastroju, lęku i depresji. Kiedy nastrój jest obniżony, to mogą pojawiać się dolegliwości somatyczne nie mające podłoża chorobowego.
Dodatkowo stres może nasilać dolegliwości bólowe i zaburzać perystaltykę.
Leki stosowane w zespole jelita drażliwego mają zwalczyć objawy tego zespołu. Najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. U części chorych poprawa (zwłaszcza złagodzenie bólów) następuje po przyjęciu leków przeciwdepresyjnych z różnych grup farmakologicznych.
Spośród metod leczenia psychologicznego stosuje się terapię poznawczo-behawioralną oraz techniki relaksacyjne.
Natomiast w takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, aby dostosować leczenie farmakologiczne i w dalszym etapie należy skorzystać z pomocy terapeutycznej.

Może. Ale bez przeprowadzenia konkretnych badań nikt Panu nie powie co jest przyczyną trudności. Proszę zgłosić się do ortopedy, lekarza POZ - wykona badania. I jeżeli one nie wskażą przyczyny fizjologicznej - wtedy proszę zasięgnąć konsultacji z psychologiem. Pozdrawiam.