Silny ból podbrzusza i spóźniający się okres

Witam!

Mam 35 lat. 5 lutego to dzień, w którym dostałam okres. 6 lutego zaczęłam brać pigułki antykoncepcyjne i brałam je tylko przez 7 dni, ponieważ źle się po nich czułam. 15 lutego dostałam krwawienie, które trwało 3 dni. W międzyczasie współżyłam, zabezpieczając się prezerwatywą. 5 marca zaczęły mnie boleć piersi i podbrzusze, ale piersi zaprzestały boleć 6 marca. Dzisiaj jest 8 marzec, a ja nadal nie mam okresu. Piersi mnie nie bolą, nie są drażliwe, ale podbrzusze sprawia mi dosyć mocny ból. Proszę mi odpowiedzieć, czy w takim przypadku okres może się spóźniać i kiedy mogę go oczekiwać. Pragnę zaznaczyć, że przez ostatnie dwa lata w ogóle nie brałam pigułek antykoncepcyjnych i to był pierwszy raz. Dziękuję!

Witam serdecznie!

Przez 7 dni przyjmowała Pani tabletki zawierające hormony, a ich działanie zdążyło się już ujawnić w Pani organizmie. To krwawienie które wystąpiło 15 lutego, to zapewne tzw. krwawienie z odstawienia - czyli to co zwykle dzieje się, przy regularnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych - w przerwie po 21 dniach przyjmowania tabletek w cyklu pojawia się właśnie krwawienie spowodowane zaprzestaniem stosowania hormonów, nie jest to zwykła miesiączka. Termin kolejnej miesiączki powinno się zacząć odliczać od dnia wystąpienia krwawienia po odstawieniu tabletek - czyli od 15 lutego. Trudno oszacować kiedy dokładnie wystąpi miesiączka, jeśli miesiączkowała Pani do tej pory regularnie, np. co 28-30 dni, to mniej więcej po takim czasie można spodziewać się wystąpienia kolejnej. Jeżeli miesiączka nie pojawi się po 7 dniach od oszacowanego terminu, trzeba zgłosić się na osobistą wizytę u lekarza ginekologa.

Pozdrawiam, Lek. med. Agnieszka Barchnicka