Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Kobieta , 36 lat

Witam!

Mam 35 lat. 5 lutego to dzień, w którym dostałam okres. 6 lutego zaczęłam brać pigułki antykoncepcyjne i brałam je tylko przez 7 dni, ponieważ źle się po nich czułam. 15 lutego dostałam krwawienie, które trwało 3 dni. W międzyczasie współżyłam, zabezpieczając się prezerwatywą. 5 marca zaczęły mnie boleć piersi i podbrzusze, ale piersi zaprzestały boleć 6 marca. Dzisiaj jest 8 marzec, a ja nadal nie mam okresu. Piersi mnie nie bolą, nie są drażliwe, ale podbrzusze sprawia mi dosyć mocny ból. Proszę mi odpowiedzieć, czy w takim przypadku okres może się spóźniać i kiedy mogę go oczekiwać. Pragnę zaznaczyć, że przez ostatnie dwa lata w ogóle nie brałam pigułek antykoncepcyjnych i to był pierwszy raz. Dziękuję!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Agnieszka Barchnicka 77
Agnieszka Barchnicka Internista, Chorzów Chorzów II 77 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Przez 7 dni przyjmowała Pani tabletki zawierające hormony, a ich działanie zdążyło się już ujawnić w Pani organizmie. To krwawienie które wystąpiło 15 lutego, to zapewne tzw. krwawienie z odstawienia - czyli to co zwykle dzieje się, przy regularnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych - w przerwie po 21 dniach przyjmowania tabletek w cyklu pojawia się właśnie krwawienie spowodowane zaprzestaniem stosowania hormonów, nie jest to zwykła miesiączka. Termin kolejnej miesiączki powinno się zacząć odliczać od dnia wystąpienia krwawienia po odstawieniu tabletek - czyli od 15 lutego. Trudno oszacować kiedy dokładnie wystąpi miesiączka, jeśli miesiączkowała Pani do tej pory regularnie, np. co 28-30 dni, to mniej więcej po takim czasie można spodziewać się wystąpienia kolejnej. Jeżeli miesiączka nie pojawi się po 7 dniach od oszacowanego terminu, trzeba zgłosić się na osobistą wizytę u lekarza ginekologa.

Pozdrawiam, Lek. med. Agnieszka Barchnicka