Silny ból w klatce piersiowej i biegunki a bóle nerwowe

od kilku miesięcy występuje u mnie silny ból w klatce piersiowej który nasila się przy podnoszeniu czegoś lewą ręką oraz wypróżnianie od razu po posiłku biegunką. Nie wiem czy to ma ze sobą związek. Byłam u lekarza-wszystkie badania (EKG, morf., K, Na, tsh) w normie. Dostałam skier. do kardiologa i gastroenterologa. Ostatnio jednak zaczęłam się zastanawiać czy nie są to bóle nerwowe-nigdy nie przejmowałam się niczym specjalnie czy to możliwe żeby organizm tak reagował sam na zmian w moim życiu?

Dzień dobry,

oczywiście, że tak. Jeśli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości fizykalnych czy zdiagnozowania choroby somatycznej, a objawy bóle nie ustąpią, to może to być oznaką tzw. "somatyzacji". Innymi słowy są to różnego rodzaju dolegliwości fizyczny mające naturę psychologiczną. Wtedy raczej właściwym sposobem leczenia byłoby udanie do psychoterapeuty (polecam nurt psychodynamiczny) i po przeprowadzeniu diagnozy podjęcie przez Panią psychoterapii. Przyczyn somatyzacji może co najmniej kilka, ale o nich i o możliwościach leczenia będzie musiał zadecydować psychoterapeuta już w kontakcie osobistym.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.zajaczkowski-psychoterapia.pl

Dzień dobry,

Tak, jak najbardziej.
A jeżeli konsultacje u kardiologa/gastrologa nie wniosą niczego znaczącego, warto rozważyć konsultacje u psychoterapeuty - które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia. Taką pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Lecz. Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ).