Silny ból w płucach a palenie papierosów

Witam od jakiegoś czasu jak pale papierosy zaczynam czuć w płucach taki nie silny bul a ponadto mam alergie i nieżyt nosa czy to morze być początek astmy ? i czy astma jest śmiertelna jak sie pali ?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Astma to choroba, w której podłożu leży nadmierna reakcja dróg oskrzelowych na czynnik uczulający. Dochodzi wtedy do nadreaktywnej odpowiedzi i skurczu oszkrzeli. Palenia papierosów jest kategorycznie przeciwwskazane w tej chorobie. Powoduje to stałe pogłębianie się procesu zapalnego a r rezultacie do wystąpienia ciężkiej postaci astmy ze stałym uczuciem duszności.