Silny i rwący ból pod lewą łopatką

Witam. Dzisiaj w nocy dostałam silnego, rwącego bólu pod lewą łopatką. Ból był tak intensywny, że byłam zmuszona wziąć tabletkę przeciwbólową i posmarować się maścią co niewiele pomogło. Nie potrafiłam już zasnąć i przez cały dzień dość mocno odczuwałam ból jakby pod i przy lewej łopatce od strony kręgosłupa. Nie potrafiłam znaleźć pozycji w której przestałoby mnie boleć, nawet leżenie było związane z bólem. Jestem praworęczna i nie obciążam lewej strony zbyt intensywnie. Jaka może być przyczyna? Czy powinnam iść do lekarza czy na przykład wystarczy rozgrzewac to miejsce i czekac jak przejdzie. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Ból pod łopatką często ma niewyjaśniony charakter. Może pojawiać się nagle lub na przestrzeni lat. Ból często ustępuje na jakiś czas, lub staje sie bardziej łagodny, kiedy, w potocznej mowie łopatka „przeskoczy”. Towarzyszy temu często głuchy dźwięk, podobny do strzelania w stawach. Ból pod łopatką może się zmniejszać po rozgrzaniu okolicy np. poprzez ciepłą kąpiel czy poprzez rozgrzanie mięśni. Przyczyną bólu może być dźwiganie torby i ciężarów na jednym ramieniu, wadami postawy i skoliozą. Może też być wywołany niektórymi zespołami neurologicznymi w tym uciskiem niektórych struktur kostnych na nerwy. Są to jednak rzadsze przypadki. Czasami ból pod łopatką lub w jej okolicach może być spowodowany dolegliwościami w obrębie jamy brzusznej i jedynie promieniować w okolicę łopatki.

Warto pójść do lekarza, być może trzeba zrobić zdjęcie rentgenowskie. Na pewno ważne jest badanie przedmiotowe i wywiad lekarskie, przez internet nie da się niestety postawić diagnozy. Trzeba tez wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Pacjenci często trafiają do lekarza już z zaawansowanym bólem. Czasami trzeba wykonać zastrzyki do tzw. punktów spustowych bólu. Daje to efekt rozluźnienia i zwiększa ruchomość łopatki.
Następnym etapem jest fizjoterapia, która pomaga w uzyskaniu postawy oraz pracy łopatki. Ma ona na celu rozciąganie i wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych mięśni. Niektóre ćwiczenia można wykonać samemu w domu.
Podczas siedzenia bolącą łopatkę należy przycisnąć do oparcia fotela, a łokieć trzymać oparty na podłokietniku.
Czasami, przy bardzo silnie wyrażonych dolegliwościach bólowych należy łopatkę unieruchomić poprzez użycie ortezy lub przytwierdzenie łopatki do klatki piersiowej.