Silny kaszel, wydzielina a palenie papierosów

Witam, mój brat pali nałogowo od jakoś od 10 lat. Nie dość, że pali to jeszcze siedzi i śpi w pokoju, w którym leżą wypalone papierosy, rzadko je wyrzuca. Ma straszny kaszel, który od jakiegoś czasu kończy się pluciem, nie wiem czy to krew czy jakaś inna wydzielina. Ne umiem przekonać go aby poszedł na prześwietlenie płuc. Co może się z nim dziać?
ponad rok temu

Witam. Prawdopodobnie u Pani brata rozwinęło się POCHP - przewlekła obturacyjna choroba płuc - schorzenie typowe dla długoletnich palaczy. Myślę że w pierwszej kolejności warto namówić brata do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym postępowaniem. Choroba wymaga bowiem dokładnej diagnostyki, wdrożenia odpowiedniego leczenia, a przede wszystkim zaprzestania palenia papierosów. Nie leczone objawy będą się bowiem pogłębiać doprowadzając do rozwoju niewydolności oddechowej.