Silny lęk i stres przed wyjściem z domu

co mogę zażywać, ponieważ bardzo siędenerwuję przed każdym nowym wyjściem , wyjazdem, az pojawiają się wymioty i nawet drgawki. Jestem 23 letnią osobą i nie wiem jak mam się do tego przyzwyczić i poknać ten lęk, a każde wyjście np.na imieniny powodują brak apetytu , ból brzucha i ww dolegliwości

Lęki społeczne są różnego pochodzenia,więc wymagają rozpoznania,żeby usunąć przyczynę.Proponuję kontakt z psychoterapeutą,który to z Panią przepracuje.Najprościej znajduje się fachowców na liście certyfikowanych terapeutów PTP.

Witam,

Opisane przez Panią objawy mogą być wskazaniem do podjęcia psychoterapii lub/i farmakoterapii. Wykonanie pełnej diagnozy problemu oraz określenie najlepszych dla Pani sposobów leczenia będzie możliwe jedynie w tzw. tradycyjnych warunkach - czyli na wizycie u specjalistów. Obawiam się, że wybieranie leków na własną rękę nie będzie skutecznym, ani zdrowym sposobem na poradzenie sobie z problemem. Zachęcam by wyznaczyła Pani wizytę u psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry. Pomoc znajdzie Pani między innymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Poradniach Leczenia Nerwic, gabinetach prywatnych psychoterapeutów i lekarzy.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień dobry, odpowiednie leki może pani przepisać jedynie lekarz psychiatra. Jednocześnie zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty i prawdopodobnie rozpoczęcia psychoterapii. Pozdrawiam.

Szczerze polecam podjęcie spotkań z psychologiem poznawczo-behawioralnym. Opisywane lęki można dość łatwo, a przede wszystkim skutecznie zniwelować dzięki terapii poznawczej. Owszem, można również brać leki uspokajające (po uprzedniej konsultacji z lekarzem psychiatrą), lecz leki NIGDY nie zniwelują źródła problemu - a tego może dokonać terapia (dzięki czemu problem nie będzie powracał). Pozdrawiam.