Silny, promieniujący ból kręgosłupa a konieczność operacji

Witam! Mam 31 lat. Od miesiąca mam silny ból kręgosłupa, promieniujący do lewej nogi do łydki. Robiłem rezonans i taki jest wynik. Na poziomie L4/5 stwierdzono lewoboczną przepuklinę jądra miażdżystego krążka. Materiał przepuklinowy uciska worek oponowy od strony lewobocznej na głębokość ok. 5 mm redukując w znacznym stopniu przestrzeń zachyłka bocznego kanału po tej stronie. Natomiast na poziomie L5/S1 występuje mniejsza, podwięzadłowa przepuklina centralna. Oba w/w krążki wykazują cechy dehydratacji wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2-zależnych. Lordoza lędźwiowa spłycona. Nie uwidoczniono zmian ogniskowych w stożku końcowym rdzenia kręgowego. Czy potrzebna jest operacja czy wystarczy rehabilitacja? Bardzo proszę o poradę.

Witam serdecznie!

W załączonym badaniu zostały opisane dość znaczące zmiany - niestety w okolicy L4/L5 przepuklina uciska worek oponowy na głębokość 5 mm. Natomiast nie zostało konkretnie sprecyzowane czy występuje ucisk rdzenia kręgowego. Niestety bez badania neurologicznego i określenia jakie występują u Pana ubytki nie da się stwierdzić czy operacja jest konieczna - wszystko zależy od objawów towarzyszących chorobie. Z pewnością konieczna jest rehabilitacja, jednak musi być ona prowadzona pod okiem specjalisty, najlepiej rehabilitacja. Konieczna jest również konsultacja z neurologiem.
Jeżeli ma Pan nieprawidłową masę ciała to również wskazana jest jej redukcja. Z pewnością zażywa Pan również leki przeciwbólowe, proszę zawsze pamiętać o lekach osłonowych na żołądek.

Pozdrawiam