Krwawienie w ciąży i silny skurcz

Jestem w 10 tygodniu ciąży. Dwa dni temu dostałam mocnego skurczu w podbrzuszu, po wizycie w toalecie zauważyłam, że krwawię, nie było to plamienie tylko krew leciała z moczem. Krwawienie trwało około 8 godzin, ciągle z bólem. W szpitalu stwierdzono, że szyjka macicy jest zamknięta, USG pokazało płód normalnie żyjący, natomiast obok worka płodowego znajduje się plama krwi. Ból na razie ustąpił, krwawienie też, ale ciągle leżę i odpoczywam, w normalnych okolicznościach prowadzę bardzo aktywny tryb życia. Nie rozumiem skąd ta plama krwi, co dalej, czy mam czekać na następne krwawienie czy plama ta zniknie sama, jak to w ogóle możliwe. Czy to początek poronienia? Chciałabym się dowiedzieć skąd to krwawienie w ciąży? To jest moja druga ciąża, z pierwszą nie miałam żadnego problemu, mam zdrową córeczkę. Czy takie krwawienie w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka? Dodam, że mam 29 lat.

Lek. Marta Hat

Witam! Plamienia/krwawienia we wczesnej ciąży są bardzo częste, często też towarzyszą im krwiaki podkosmówkowe, czyli nagromadzenie krwi pod kosmówką. Ich powstanie może się wiązać z dynamicznym wzrostem macicy, ale nie jest do końca wyjaśnione. Powstanie krwiaka nie determinuje późniejszych powikłań, czy poronienia, może zdarzyć się tak, że krwiak wchłonie się w całości w dalszych tygodniach ciąży. Badania naukowe pokazują , że w przypadku wystąpienia krwiaka podkosmówkowego wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego, zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, nadciśnienia indukowanego ciążą. Należy prowadzić oszczędzający tryb życia, głównie leżący, nie wykonywać ciężkich czynności, nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Wskazana jest także suplementacja Duphastonem i ewentualnie No-Spą. Dalsze postępowanie zależeć będzie od kontrolnego USG. Pozdrawiam serdecznie!