Silny stres i ból brzucha przed maturą

Po wakacjach ide do 3 liceum i mam maturę bardzo się tym stresuje. każde wyjście do szkoły lub spoznianie się przez późno przyjeżdżający autobus to dla mnie duży stres przez to często mam bóle brzucha nie wiem jak sobie z tym poradzić. Boje się tez ze stres dopadnie mnie na maturze ustnej i przez to nie zdam.

Słowo stres samo w sobie to "ścisk" "ucisk". W twoim przypadku coś w tobie tak mocno się zaciska, że zaczyna Cię boleć brzuch. Ważne jest, abyś potrafiła powiedzieć sobie, na czym Ci w związku ze szkołą zależy, co jest ważne. Nie idzie o odpowiedź ogólną, a szczegółową, konkretną. Czy chodzi o konkretne plany, ludzi, przedmioty?
Warto na pewno mówić o tym, rozmawiać z osobami, do których masz zaufanie. Jeśli to nie pomaga zrzucić stresu, sięgnij po pomoc terapeuty.

Witaj,
skłonności do tego rodzaju stresowania się mogą wynikać z realnych sytuacji,które trzeba zmienić/np.jechać wcześniejszym autobusem/,albo z uogólnionego poczucia "nienadążania",które być może warto poddać opinii psychologa.Jeżeli popracujesz nad 2-gim aspektem,można zastosować techikii relaksacyjne,wizualizacje itp,ale to już jest psychoterapia,która trwa dłużej.
Ze swej strony polecam i zapraszam.