Silny stres i spadek odporności

Witam. Przez ostatni rok żyłam w silnym stresie. Od tego spadła mi odporność gdyż od około 7 miesięcy i prawie co miesiąc miałam afty ale zaczeło się od tego że bardzo mocno podrażniłam dziąsło, wcześniej się nie robiły. Od 2 miesięcy jest ok ponieważ zaczęłam przyjmować tran. Czy w takiej sytuacji jak duże jest ryzyko że przez ten stres zachoruje w przyszłości na nowotwór? A może jest pewne że zachoruje? Bardzo się boję...proszę o odpowiedź i z góry dziękuję

Lek. Tomasz Budlewski

Nie nie ma takiej pewności. Wystąpienie nowotworu nie zależy od stresu. Muszą być spełnione kilka warunków aby doszło do rozwoju nowotworu

Witam serdecznie,
według poważnych badań naukowych stres obniża barierę immunologiczną, w związku z tym inicjacja różnego rodzaju chorób wydaje się być łatwiejsza.
Jeżeli Pani nie zacznie temu natychmiast zapobiegać - stres będzie atakował dalsze części organizmu - przede wszystkim psychikę (np. nerwica) i zakłócał dalsze czynności hormonalne aż po wystąpienie objawów somatycznych z przejściem do chorób psychosomatycznych dlatego osobiście uważam, że permanentny negatywny stres może wywyoływać raka.
Ten proces można zatrzymać bądź zawrócić
jedynie specjalistycznymi metodami psychoterapeutycznymi. Dlatego radzę zwrócić się natychmiast do doświadczonego psychoterapeuty. W razie braku
takowego w Szczytnie może Pani skorzystać u mnie z terapii antystresowej on-line. Zapraszam i pozdrawiam miło