Silny stres u nastolatki a tryb nauczania

Witam, moja córka chodzi obecnie do 2 klasy liceum. Od przejścia ze szkoły podstawowej do gimnazjum ma trudny problem ze stresem przed pójściem do szkoły, jednak teraz objawy zaczęły się nasilać. Zaobserwowałam, że rano trzęsą jej się ręce, ma zawroty głowy i silną biegunkę jak tylko przychodzi czas aby wyjść do szkoły. Wiem, że nie symuluje, ponieważ wszystko widać i słychać. Przebywam razem z nią w domu, więc mam możliwość sprawdzenia. Czy powinnam postarać się o nauczanie indywidualne?

Dzień dobry,
Nauczanie indywidualne nie rozwiąże problemu. Zachęcam Panią do rozmowy z córką. Poszukajcie wspólnie źródła opisanego dyskomfortu. Być może córka ma trudności w kontaktach z rówieśnikami, bądź przeżywany lęk jest odpowiedzią na wyobrażenie o niemożności sprostania stawianym oczekiwaniom. Przyczyn może być wiele. Zachęcam Panie również do konsultacji z psychologiem. W rozmowie z córką poszuka mechanizmów, które uniemożliwiają jej odczuwanie komfortu w szkole i podpowie w jaki sposób efektywnie radzić sobie ze stresem.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Nie. Nauczanie indywidualne w tym wypadku bedzie raczej wyjściem ucieczkowym, które pokaże córce, że zamiast stawiać czoła trudnosciom, można z nich uciekać. To nie jest rozwiązanie, a co więcej - córka tym bardziej nie będzie umiała radzić sobie z trudnościami i stresem w przyszłości, bo teraz pozbawi ją Pani możliwości eksperymentowania na metodach. Proszę zabrać córkę do psychologa (najlepiej poznawczo-behawioralnego, bo w tym nurcie jest wiele skutecznych metod radzenia sobie z problemem stresu i lęku). Spotkania z psychologiem "uzbroją" pani córkę w różne techniki radzenia sobie a nie nauczy uciekania od trudnosci. Pozdrawiam.