Silny stres wśród obcych ludzi

Witam, mój problem polega na tym, iż wśród obcych mi ludzi (np. w komunikacji miejskiej) odczuwam silny stres, zwłaszcza gdy zwracają na mnie uwagę, wówczas "automatycznie" drżą mi ręce i sporadycznie głowa, czy też nogi.Nie odczuwam strachu, czy niepokoju, a po prostu coś w rodzaju stresu i wstydu na raz.Nie jest to normalne u osoby narcystycznej, którą jestem.Co może być przyczyną?

Dzień dobry.

Opisane przez Pana odczucia są adekwatne w odniesieniu do osób narcystycznych, które funkcjonują trochę tak, jakby występowały na scenie. Są to też osoby mocno skupione na sobie i wrażliwe na własnym punkcie. Sygnalizowany przez Pana stres i zdenerwowanie wynikać może właśnie z tego, że "wydaje się" Panu, że wszyscy na Pana patrzą i na pewno poddają Pana jakiejś ocenie. Wspomniane poczucie wstydu natomiast jest charakterystycznym uczuciem towarzyszącym właśnie osobom narcystycznym.
Szczegółowe opisywanie przyczyn takiego postrzegania siebie i świata zajęłoby bardzo dużo czasu i tyleż miejsca, toteż za pozwoleniem powstrzymam się od dalszego rozwijania tego tematu.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Niestety, odpowiedź na to pytanie przekracza możliwości kontaktu internetowego. Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem-psychoterapeutą (np. w Poradni Zdrowia Psychicznego) i rozważyć podjęcie terapii.

Osobowość narcystyczna może się opierać nie tylko na bardzo wysokiej, ale (paradoksalnie) jednocześnie także zaniżonej samoocenie. Mogą jej towarzyszyć objawy psychosomatyczne, nerwicowe, lękowe itp.

Pozdrawiam!