Silny uraz psychiczny w dzieciństwie a możliwość traumy po latach

Gdy przeżyło się silny uraz psychiczny jako dziecko, szok może sprawić, że trauma przyjdzie po latach? Jeśli tak, to czy należy nad tym pracować czy można uciekać od tej myśli? Czy to jest PTSD?

Dzień dobry Pani. To wszystko zależy od tego czy tę traumę ktoś pomógł w dzieciństwie lub nieco później ogarnąć - z troską podejść do tego, by można było połączyć silne emocje z obrazami, myślami, przeżyciami z ciała. Jeśli nie, to może się zdarzyć tak, że ten uraz odłożył się gdzieś w nieświadomości i "przypomni" o sobie po latach. Lepiej nad tym pracować. To może niekoniecznie PTSD, a co - to już może stwierdzić psycholog/psychoterapeuta, który poznałby bieżącą i wcześniejszą historię pacjenta oraz dokładne objawy.
Pozdrawiam,
M. S-W.

Może tak się zdarzyć. Najczęściej "nie myślenie" wtedy o swoich myślach i przeżytej traumie raczej nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a raczej pogłębia trudności. Trauma z dzieciństwa musi zostać przepracowana, przeanalizowana i zniwelowana - nie "uklepywana" poprzez próby jej tłumienia czy wypierania.
Może być to PTSD, ale niekoniecznie musi - do konkretnej diagnozy niezbędna jest osobista wizyta u specjalisty, do której serdecznie namawiam (gdyż jak to się mówi: "samo nie przejdzie"). Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę udać się na osobistą konsultację do psychoterapeuty, która być może zakończy się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w PZP, prywatnie.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
diagnozę może postawić psycholog/psychoterapeuta/lekarz podczas indywidualnej rozmowy. Jeżeli są to bolesne, powracające wspomnienia, zachęcam do skorzystania z psychoterapii, aby uporać się z przeszłością. W atmosferze bezpieczeństwie, z pomocą terapeuty praca przyniesie efekty.
Pozdrawiam
Monika Prus

Dzień dobry, nie pisze pani jakiej traumy doznała więc ciężko się odnieść do pani pytania. zachęcam do konsultacji psychologicznej. Pozdrawiam.