Siłownia i dieta u 16-latka

Witam mam problem bo mam 16 lat i waże 90 kg przy wzroście 180 cm chciałbym schudnąc i zaczynam robić coś w tym kierunku. Zaczynam chodzić na siłownię i jestem zdeterminowany aby się odchudzic. Nie mam żadnych chorób ani innego rodzaju przeciwskazan. Szukam jakiejś diety która pomogła by mi schudnąć
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję wprowadzić zasady zdrowego odżywiania, które w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, przyniosą zdrowe i trwałe efekty. Jednocześnie jednak należy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość, ponieważ proces utraty zbędnych kilogramów jest stopniowy.
W kwestii diety proponuję:
- regularne spożywanie posiłków (5 w ciągu dnia). W ten sposób metabolizm ureguluje się , a organizm przestanie odkładać energię "na zapas"
- wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych - są bogate w błonnik i cenne składniki mineralne
- spożywanie pełnowartościowego białka w postaci chudego mięsa i produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu
- unikanie kalorycznych dań i przekąsek : żywności typu fast food, słodyczy, paluszków, krakersów itp.
- stosowanie lekkostrawnej obróbki kulinarnej - gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii.
Nie należy znacząco ograniczać podaży energii, gdyż wzmożona aktywność fizyczna powoduje zwiększone zapotrzebowanie organizmu na nią. Wprowadzenie proponowanych modyfikacji wystarczy, aby unormować masę ciała.